«Вулканічна» криза — Світ підраховує збитки від виверження Ейяфьятлайокудля.

Відео - Виверження вулкана ісландського Ейяфьятлайокудль

Виверження вулкана ісландського Ейяфьятлайокудль, в результаті якого над Європою поширилася гігантська хмара попелу, це стало причиною закриття аеропортів, скасування рейсів і в результаті, багатомільйонні збитки авіагалузі. Бізнесмени тільки почали підраховувати збитки від так званої «попелястої» кризи, проте вже ясно, що однією авіацією справа не обмежиться.

Мінус мільйони
Вулкан під льодовиком Ейяфьятлайокудль (Eyjafjallajokull) в Ісландії прокинувся після тривалої сплячки ще 20-21 березня поточного року. Друге велике виверження відбулося 14 квітня. Викинута в атмосферу хмара попелу протягом двох наступних днів призвела до закриття аеропортів і обмеженню авіасполучення в багатьох країнах, у тому числі Великобританії, Франції, Німеччини, Австрії, Бельгії, Швейцарії, Швеції, Фінляндії, Іспанії, Італії і Росії.
Вже 16 квітня аналітики почали підраховувати, у скільки обходиться авіакомпаніям вимушений простій. Фахівці консалтингової компанії Centre for Asia Pacific Aviation оцінили можливі збитки перевізників у мільярд доларів кредиту за умови, що попіл НЕ розсіється до 19 квітня.
До вечора п’ятниці свою оцінку потенційному збитку галузі дали експерти з Міжнародної організації цивільної авіації (IATA). На їхню думку, виверження Ейяфьятлайокудля варто авіакомпаніям 200 мільйонів доларів на день. Вже 19-го квітня ця оцінка була підвищена IATA до 250 мільйонів доларів на день, відзначає The Wall Street Journal.
Незалежно від конкретного збитку, експерти IATA вважають, що виверження, через яке  закрито безліч аеропортів, уже завдало більшої шкоди світовій авіагалузі, ніж тимчасове припинення авіаперевезень після терактів у США 11 вересня 2001, передає AFP. До неділі в Європі було скасовано в цілому близько 63 тисячі рейсів. У Росавіації повідомили, що до 9 ранку 19 квітня в аеропортах Росії було затримано 77 і скасовано 411 рейсів. Зміни в розкладі зачепили більше 38 тисяч пасажирів.
У ЗМІ вже з’явилися і оцінки збитку конкретних перевізників. Так, наприклад, за даними аналітиків AirlineFinancial, американські авіакомпанії втрачають до 22 мільйонів доларів щодоби. У тому числі, збитки Delta перевищують 10 мільйонів доларів на день, United — 8 мільйонів, Continental — 5 мільйонів.
Збитки європейських перевізників істотно вище. 19 квітня в Air France, найбільший перевізник в ЄС, повідомив, що виверження обходиться фірмі в 35 мільйонів євро в день. Щоденні втрати British Airways досягають 15-20 мільйонів фунтів стерлінгів, а в SAS (Scandinavian Airlines System) заявили, що за чотири дні простоїв збиток компанії сягнув 29 мільйонів євро. Finnair, скасувала 435 рейсів, оцінила свої втрати в два мільйони євро на добу.
Одна з найбільших авіакомпаній Австралії — Qantas — повідомила, що її збитки від скасування рейсів у Європу складають близько 1,4 мільйона доларів на добу. Emirates, перевізник з ОАЕ, втрачає щодня до 10 мільйонів доларів прибутку.
В «Аерофлоті», найбільшої російської авіакомпанії, важко назвати розмір збитку, оскільки невідомо, як довго буде закрито авіасполучення. Відомо, що компанія була змушена скасувати 69 рейсів до Європи. У європейських аеропортах застрягли близько 11 тисяч пасажирів «Аерофлоту», відзначає Reuters.

Після того, як авіакомпанії дали попередню оцінку своїх втрат від виверження вулкана, цінні папери європейських перевізників різко подешевшали. Так, 19 квітня акції British Airways впали на 4 відсотки, Aer Lingus — на 6,67 відсотка, Ryanair — на 4,8 відсотка, Easyjet — 3,7 відсотка, Lufthansa і Air Berlin — більш ніж на 5 відсотків.
Акції Air Berlin і Air France-KLM подешевшали приблизно на 8 відсотків за перші хвилини торгів, Finnair — на 5 відсотків, SAS — на 2,5 відсотка.
Цінні папери «Аерофлоту» до середини торгової сесії 19 квітня на ММВБ втратили більше ніж 4 відсотки.

За таких втратах абсолютно логічним стала заява керівника IATA Джованні Бізіньяні про те, що для авіакомпаній необхідно відкрити повітряний простір. Попутно Бізіньяні дорікнув владі ЄС у бюрократизмі (на організацію конференц-дзвінка з міністрами транспорту потурбувалися п’ятеро діб), а також у тому, що авіасполучення було закрито, виходячи з «теоретичних моделей», а не реальної ситуації. Тим не менше, в ЄС заявили, що ризикувати життям людей в сформованих обставинах не збираються.
18 квітня керівник Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу розпорядився створити спеціальну робочу групу для оцінки економічного збитку, викликаного розповсюдженням вулканічного попелу. Вже на наступний день в Єврокомісії пообіцяли, що ЄС виділить «виняткову» фінансову допомогу постраждалим від «вулканічного» кризи авіакомпаніям. Розмір цієї допомоги поки не відомий, проте визначитися з нею в Євросоюзі пообіцяли протягом тижня.

Не тільки авіація

Через практично паралізованого авіасполучення в Європі втрачають гроші не тільки перевізники. «Вулканічний» криза негативно позначилася на туристичній галузі. Так, збитки найбільшого європейського туроператора TUI Travel перевищили до справжнього моменту 30 мільйонів доларів, повідомляє Reuters. Акції TUI впали 19 квітня на 2,9 відсотка.
Витрати ще однієї великої туристичної компанії, Thomas Cook, оцінюються аналітиками приблизно в ту ж суму.
Втрати чекають і туристів, зокрема, російських, яким доведеться «битися» за повернення грошей, витрачених на авіаквитки і путівки, які зникли через скасування рейсів. При цьому у туристів і туроператорів принципово різні точки зору на питання компенсацій.
«Туроператор в змозі компенсувати витрати на поїздку за вирахуванням реально понесених компанією витрат — наприклад, штрафів від готелів», — вважає прес-секретар Російського союзу туріндустрії Ірина Тюріна. В Асоціації туроператорів Росії вважають, що обставини, що склалися повністю підпадають під визначення форс-мажору, а при цьому «сторони не несуть ніякої матеріальної відповідальності за невиконання своїх зобов’язань. Ні авіакомпанії, ні туркомпанії не зобов’язані нічого відшкодовувати».
Те, що компенсації російським туристам буде отримати непросто, підтвердив і глава Росспоживнагляду Геннадій Онищенко. «Що стосується наших туристів, які перебувають сьогодні в ніжній пострадянській вірі в нашу дійсність і які взагалі не стежать за своїми договорами, то, швидше за все, у більшості з них шанси одержати щось будуть дуже маленькими», — процитувало слова Онищенко РІА Новини .
Головний санітарний лікар Росії пояснив, що виверження вулкана «ніхто не міг передбачити» і «це, звичайно, ПП, яке стовідсотково нікому не компенсується». Тим часом Онищенко пообіцяв, що Росспоживнагляд буде «шукати в правовому полі можливості», щоб туристи змогли отримати хоч якусь компенсацію.
На думку економістів, якщо «вулканічна» криза завершиться найближчим часом, то її негативні наслідки торкнуться тільки авіагалузь, туризму і виробників, чия продукція потребує термінової доставки кінцевому споживачеві. В іншому випадку, відзначає Associated Press, постраждають і інші сегменти економіки, зокрема, світова торгівля, так як Європа є найбільшим у світі експортером і другим за величиною імпортером. При цьому не варто забувати про негативні наслідки економічної кризи, від якої світ досі остаточно не оговтався.
Зокрема, пише Bloomberg, якщо здійсниться найбільш песимістичний сценарій і авіасполучення не відновиться повністю навіть до кінця червня, економіка єврозони в другому кварталі може значно скоротитися. Згідно із прогнозом Ernst & Young, зробленому ще до виверження, в поточному році ВВП єврозони чекає «незначне відновлення» — всього на 1 відсоток у порівнянні з падінням на чотири відсотки в 2009-му. І чим довше димить вулкан, тим серйозніше для європейської, так і для світової економіки будуть наслідки.
Ірина Рябова — Лента.ру