Виверження вулкана Ейяфьядлайокудль — який паралізував Старий Світ.

У Європі скасовано сотні авіарейсів. У повітряному просторі цілого континенту — справжній колапс. Першим, ще вранці закрився один з трьох найбільших аеропортів Старого Світу — лондонський Хітроу. Два інших основних хаба — в Амстердамі і Франкфурті — поки працюють, але відкладені кілька десятків вильотів. Літаки взагалі не приймають в Ірландії, Норвегії, Швеції, Данії, Фінляндії та Латвії. У Франції закрили відразу 24 аеропорта, в тому числі в Парижі. Причина небаченого за масштабами транспортного збою — ісландський вулкан. 200 років він дрімав, а сьогодні викинув в повітря гігантську хмару попелу.
Навіть якщо світить яскраве сонце і на небі не хмарки, не треба себе обманювати, погода все одно може виявитися нельотною. У цьому сьогодні переконалися тисячі пасажирів в Європі. У небі над Хітроу жодного літака, тільки військові борти.

Закриті аеропорти Данії, Норвегії Швеції та Фінляндії, скасовані рейси у Франції і Швейцарії. Причина — гігантська хмара вулканічного попелу, яка насувається на Європу з Ісландії.
Вулкан з важковимовною назвою мовчав майже двісті років і тепер вирішив висловити все те, що накопичилося за довгі роки. Стовп диму піднявся на висоту в 6 кілометрів. Заворожуюче видовище, якби не ті біди, які воно приносить людям. Потоки розпеченої лави розтопили льодовик, розпочалася повінь. Вода піднялася на 3 метри.
«Ми весь час отримуємо інформації про поточну ситуацію. Залишається сподіватися, що найгірше — вже позаду», — повідомила співгромадянам прем’єр-міністр Ісландії Йоханна Сігурдардоттір.
Влада Ісландії тут же евакуювали з небезпечного району близько тисячі чоловік. Але основний удар припав по авіаперевізникам, а точніше по їх клієнтам, які дізналися про відміну рейсів прямо у реєстраційної стійки.
— Скількох пасажирів «Скандинавських авіаліній» це торкнеться?
— Порядку тридцяти тисяч.
«Ми збиралися на весілля моєї сестри. Вона буде в Італії. Може, спробуємо поїхати поїздом», — припускає жінка з дитиною.
«Просто кошмар якийсь! Ніякої точної інформації. Ми зателефонували своєму туроператору, а вони нам кажуть: зможемо щось придумати, тільки коли авіакомпанії ухвалять рішення про відновлення польотів», — обурюється інша пасажирка.
Рейси були скасовані відповідно до міжнародних вимог з безпеки цивільної авіації. Хмари з вулканічним попелом небезпечні тим, що несуть в собі величезну кількість найдрібніших і всепроникних осколків.
У 1982 році літак British Airways зіткнувся з вулканічною пилом. У результаті зупинилися всі чотири двигуни. Аварії вдалося уникнути просто дивом. Подібна історія повторилася з «Боїнгом» голландської компанії KLM.
Тому сьогодні, не чекаючи біди, першими закрилися аеропорти в Норвегії. А далі, як по ланцюжку, всі інші, адже як на зло, вітер дув у бік Європи. До середини дня хмара пройшла на півночі Великої Британії. Тоді ж з’явилися прогнози, що воно дійде до Бельгії та Нідерландів. А в Ісландії побоюються більш масштабних вивержень. Адже по сусідству з прокинувшимся вулканом є ще один — більш потужний.
«Коли-небудь він обов’язково прокинеться. У нас є докази того, що в порівнянні з Ейяфьядлайокудлем виверження Катла буде набагато більш потужний», — прогнозує професор геофізики Університету Ісландії Магнус Тумі Гудмундссон.
Не ясно і як довго буде тривати нинішнє виверження. Вчені вважають його вкрай інтенсивним і говорять про період від декількох днів до одного року. Але вже одного дня вистачило, щоб у європейських аеропортах застрягли 180 тисяч людей. Серед них король Норвегії Харольд П’ятий. Разом з дружиною вони зібралися до Копенгагена на святкування 70-річчя данської королеви. Тепер вони змушені скористатися менш швидким, зате поки що більш надійним морським маршрутом.
Вести.Ру