Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Вектор зовнішньої і внутрішньої політики України.

Провідні політологи України, Росії і США до цих пір намагаються вгадати, який вектор зовнішньої і внутрішньої політики буде обраний новим президентом України Віктором Януковичем. Найвірогіднішим, як вважають аналітики, стане процес стратегічного балансування між Заходом і Росією.

Як заявив українській Інтернет-ресурсу glavcom.ua Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, Вашингтон хоче подивитися, наскільки успішним буде лавірування президента Януковича між Кремлем і західними партнерами. «Очікування такі, що його політика призведе до зниження напруженості між Києвом і Москвою. Але також є думка, що він віддає належне важливості розвитку міцних відносин з Європою (якщо не з НАТО, то з ЄС) », — сказав Стівен Пайфер українським журналістам.
Сергій Куделя, політолог і колишній радник уряду України, згоден з Пайфером. Виступаючи з доповіддю у вашингтонському університеті Джонса Хопкінса, Куделя зазначив, що у Януковича зараз є чудова можливість для такого балансування, оскільки за часів президентства Ющенка Росія представляла Януковича, як прокремлівського кандидата, лаючи тодішнього керівника України за його «антиросійський». «В останні п’ять років Росія вдавалася до заходів політичного тиску на Україну, і це відбувалося тому, що Ющенко розглядався Путіним і Медведєвим, як ідеологічний ворог Росії, як людина, яка була проти російсько-українських відносин».
Український політолог також розповів, що російська влада стверджували, що хто б не переміг на президентських виборах 2010 року в Україні, він стане кращою альтернативою Ющенко. «Тому, — вважає Куделя, — це було б вкрай нерозумно з боку російської влади вживати якісь агресивні дії проти кандидата, який користується широкою популярністю у російської громадськості».
Куделя також додав, що в найближчі пару років Росія докладе всіх зусиль для того, що б продовжити договір про перебування російського військово-морського флоту в Севастополі. Цей фактор, за словами експерта, буде ще однією козирною картою в руках українського керівництва в процесі політичних та економічних переговорів з Росією.
Зміна керівництва в Києві повернула актуальність ідеї восьмирічної давнини про створення російсько-українського газового консорціуму. Нагадаємо, що ще в 2002 році, глави трьох держав — Леонід Кучма, Володимир Путін і канцлер Німеччини Герхард Шредер підписали договір про стратегічне співробітництво в газовій сфері.
Згідно тій угоді, українська газотранспортна система залишалася у власності держави, однак її управління поділялось на рівних засадах між українським Нафтогазом та російським Газпромом.
Після подій «помаранчевої революції» і послідувало загострення відносин між Києвом і Москвою про консорціум забули, хоча умов договору ніхто до цих пір не відміняв.
З приходом до влади Віктора Януковича ця тема стала знову актуальною. На недавніх переговорах в російській столиці українська сторона запропонувала відновити дискусію про створення газового консорціуму. Однак, як повідомляє Ukrainian Business Resource, Москва побачила в створенні консорціуму якийсь підступ і дипломатично натякнула, що «зараз інтерес Газпрому до української газово-транспортній системі не такий великий, як раніше».
Куделя вважає, що така реакція Кремля абсолютно логічна. «Деякі умови, які були запропоновані українською стороною щодо створення консорціуму, абсолютно неприйнятні. Янукович сказав, що Росія буде повинна зупинити будівництво «Південного» і, можливо, «Північного потоку», що є абсолютно нереалістичним вимогою », — зауважив український політолог.
Останнім часом у російській та українській пресі з’явилися висловлювання цілого ряду політичних оглядачів про те, що з приходом до влади Віктора Януковича ситуація з демократичними свободами в Україні різко погіршиться.
Відповідаючи на запитання кореспондента «Голосу Америки» про можливість централізації влади в Україні в найближчому майбутньому, Сергій Куделя відповів, що в теорії Янукович міг би стати черговим Лукашенко або Путіним. Проте в реальності, як вважає експерт, у нього просто не вийде побудувати таку ж авторитарну державу, як у сусідній Білорусі або Росії.
«На це є дві основні причини. Перша — це регіональне розмаїття, яке є найважливішим політичним чинником в Україні, на відміну від Росії та Білорусі, де такого феномену немає. Друга — це досить рівномірний розподіл матеріальних благ між різними групами в українському суспільстві. В порівнянні з Росією, де влада зуміла акумулювати в своїх руках прибуток від нафтопереробної галузі, в Україні існує декілька незалежних економічних гравців. Тому, я думаю, що ці два фактори створюють структурні передумови для демократичного розвитку в Україні, хоча воно, швидше за все, буде менш динамічним, ніж при Ющенку », — уклав Куделя.
Джерело: Голос Америки

Прокомментировать первым

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Подтвердите, что Вы не бот — выберите человечка с поднятой рукой: