Вбивця Озон.

Важко зараз знайти людину, яка б не знала про існування в стратосфері Землі озонових дір, що позбавляють нас захисту від надмірного ультрафіолету Сонця, згубного для всього живого. На тлі цієї глобальної проблеми, здавалося б, абсолютно невинно виглядає вплив на наше здоров’я іншого озону, що знаходиться у приземному повітрі, яким ми дихаємо. Люди звертають увагу на забруднення атмосфери викидами промислових підприємств і вихлопами автомобілів, але мало хто знає, який небезпечний приземний озон для людського організму.

«В даний час серйозною екологічною проблемою є підвищена кількість озону в атмосферному повітрі, — розповідає« Голосу Америки » професор університету Texas A & M і головний метеоролог Техасу Джон Нільсон Гамона. — Річ у тому, що озон (хімічно один і той же і його формула О3) існує у двох шарах атмосфери. Шар, найближчий до поверхні, називається тропосферою. Знаходиться в ньому приземний («поганий») озон є найнебезпечнішим забруднювачем і при високих концентраціях знищує все живе і неживе (автомобільна гума, наприклад, перетворюється на потерть). Це один з головних і небезпечних компонентів фотосмога. Тропосфера в цілому простягається до висоти близько 10 км, а вище починається інший шар — стратосфера. Стратосферний («хороший») озон простягається від 10 до 50 км над поверхнею Землі і захищає життя на планеті від згубного ультрафіолетового (УФ) випромінювання Сонця. У таблиці класифікації речовин за ступенем небезпеки озону присвоєно вищий клас небезпеки (за ним іде відомий усім хлор) ».

На щастя, підвищений рівень приземного озону спостерігається лише при певних метеоумовах, а саме — в сонячну спекотну погоду. Всі хімічні реакції «люблять» тепло, а фотохімічне утворення озону — це хімічна реакція, і в теплій атмосфері вона протікає більш інтенсивно. Коли рівень сонячної радіації біля поверхні землі малий (похмура погода, дощова і холодна осінь, зима), фотохімічні реакції в приземної атмосфері відсутні або протікають дуже мляво. У похмуру і холодну погоду озону немає в повітрі, яким ми дихаємо, навіть при достатній кількості його попередників, або ж його вміст зовсім не значний. Але варто збільшитися сонячної радіації, особливо при настанні безвітряної спекотної погоди і повітря (як в місті, так і за містом) стає особливо отруйним. Тому, на жаль, особливо неблагополучними районами Сполучених Штатів за вмістом у повітрі приземного озону є сонячні Каліфорнія і Техас, а в Євразії, відповідно, південні регіони Росії і країни Центральної Азії.

«Жителі Х’юстона знаходяться в районі підвищеної небезпеки, — відзначає Матью Техада, директор« Асоціації Галвестон і Х’юстона щодо запобігання освіти смогу ». — Х’юстон — величезний промислове місто, в якому багато шкідливих викидів хімічних попередників приземного озону. Та й клімат — підходящий для фотохімічної реакції утворення озону. Проте ні в одному місті США (може бути, крім Лос-Анджелеса) не ведеться настільки ретельний постійний моніторинг навколишнього атмосфери, як у Х’юстоні. Наша асоціація проводить в цьому напрямку величезну роботу. З 2005 року асоціація впритул займається моніторингом вмісту озону в повітрі ».

Крім постійного оновлення так званих «озонових карт», на яких зазначено рівень озону в будь-якій точці штату Техас і за його межами, Асоціація контролює якість вимірювальної апаратури, яка стежить за складом повітря, яким ми дихаємо. Так само Асоціація, тісно співпрацюючи з університетами штату Техас, фінансує і забезпечує опробацію нових методів моніторингу повітряного складу. Для постійного контролю використовуються команди добровольців, які, користуючись портативними приладами контролю рівня приземного озону, збирають актуальну інформацію про стан навколишнього середовища. Серед добровольців є люди, які страждають легеневими і серцевими захворюваннями. Вони, за словами Матью Техада, вносять неоціненний внесок у дослідження, додаючи до даних по забрудненості навколишнього середовища дані про погіршення стану свого здоров’я. Всі ці відомості збираються, аналізуються і використовуються для своєчасного запобігання підвищення рівня шкідливих речовин у навколишньому повітрі. «Зараз можна з упевненістю говорити про те, що рівень» поганого «озону в штаті Техас не представляє небезпеки для життя і здоров’я та знаходиться під постійним контролем», — стверджує Техада.

«Так, що я б не назвав ситуацію в Техасі критичною, — погоджується Джон Нільсон Гамона. — У нас цілком безпечно і жити та працювати ».