Вашингтонський саміт з ядерної безпеки: підсумки.

Ось завершив свою роботу Саміт з ядерної безпеки який виявився найбільшим в своєму роді подією. Це був перший міжнародний форум, присвячений виключно цій темі. До того ж, у Вашингтоні зібралися делегації з 47 країн світу — такого числа глав держав американська столиця не бачила, мабуть, з часів закінчення Другої світової війни.
На нинішньому Вашингтонському саміті обговорювалася проблема забезпечення безпеки, відносно матеріалів, що розщеплюються. Учасники Саміту одноголосно прийняли комюніке, в якому підтвердили свою прихильність досягненню цієї мети, і погодили план дій на найближчу перспективу. Протягом чотирьох років держави-учасники зобов’язалися повністю убезпечити свої ядерні об’єкти і сховища. Проте заходи безпеки, які порекомендував зробити Саміт, не носять обов’язкового характеру — кожна країна буде діяти в цій сфері самостійно.

Едвін Лиман (Edwin Lyman), старший науковий співробітник дослідницького Центру стурбованих учених (Union of Concerned Scientists) відзначив, що учасники Саміту зобов’язалися зробити кроки у цьому напрямку. Проте «проблема полягає в тому, що не існує жодних міжнародних стандартів, що показують, яким чином ядерні матеріали слід убезпечити. І це реальна перешкода на шляху до більш безпечного миру. До тих пір, поки це буде надано волі окремих країн, ми будемо залишатися уразливими ».
Крім того, в рамках Саміту було оголошено про початок реалізації низки важливих ініціатив у цій галузі — різні держави зобов’язалися позбутися від надлишкових ядерних матеріалів, активізувати зусилля з перекладу своїх реакторів на роботу на низькозбагачений уран і інше.
Харольд Фейвсон (Harold Feiveson), співдиректор Програми науки і глобальної безпеки Прінстонського університету (Program on Science and Global Security) висловив задоволення цими рішеннями: «Це добра новина. Дуже важливо, що багато держав погодилися приділити цій проблемі увагу та підвищити рівень безпеки ядерних матеріалів ».
Високо оцінює результати саміту і Метью Банн (Matthew Bunn), професор Гарвардського університету (Harvard University’s John F. Kennedy School of Government), який назвав обнадійливим фактом, що учасники саміту зважилися зробити конкретні кроки, хоча їх фінансування залишається серйозною проблемою. Банн зауважив, що «якщо б США погодилися витрачати на забезпечення безпеки ядерних матеріалів хоча б 1% від свого оборонного бюджету, то світ би став гарантовано більш безпечним».
США обіцяли посилити охорону своїх ядерних об’єктів і допустити для оцінки систем безпеки експертів МАГАТЕ. Крім того, Сполучені Штати і Канада погодилися виділити значні кошти на створення міжнародного фонду, який фінансуватиме проведення подібних заходів.
Президент США Барак Обама в своїй промові високо оцінив підсумки Саміту, заявивши, що «ми домоглися реального прогресу в створенні більш безпечного світу».
У тексті комюніке підкреслюється, що учасники Саміту мають намір зміцнити міжнародні інститути, традиційно діють у цій сфері — ООН і МАГАТЕ (глави цих організацій також брали участь в роботі форуму).
Брюс Блер (Bruce Blair), президент громадської організації Global Zero, головною метою якої є повалення ядерної зброї, відзначив, що в цілому забезпечення безпеки ядерних матеріалів не повинно створювати проблем, якщо країни світу діляться досвідом, інформацією і виділяють достатні ресурси на ці цілі: «Проте в деяких країнах — наприклад, в Пакистані — дуже важко захистити ядерні матеріали від викрадень, захоплення або незаконній доставки. У цьому випадку, ми рекомендуємо перевезти ці матеріали в більш безпечні країни ». Брюс Блер наголосив, що «однією з ключових країн, що володіють значними запасами високозбагаченого урану, яка не досягла прогресу в її знищення або релокаціі, є Білорусь».
Делегація Білорусі не взяла участі у Саміті. Сьогодні, як повідомляють білоруські ЗМІ, президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив: «Я не буду приховувати: у нас залишився високозбагачений уран — сотні кілограм фактично вже збройового і менш збагаченого. Мені деякі кажуть: вивозьте цей уран. Хочете в Америку, ми вам заплатимо, хочете в Росію. Я кажу: по-перше, чому ви нам диктуєте, адже це наш товар ».
Зусилля щодо забезпечення безпеки ядерних матеріалів проводяться в рамках Конвенції ООН про фізичний захист ядерного матеріалу, яка була прийнята в 1987 році. Нині США розраховують на те, що члени ООН схвалять текст додаткового протоколу (вперше був опублікований в 2005 році), який юридично зобов’яже їх забезпечувати безпеку, ядерних матеріалів. До Конвенції приєдналися 142 держави світу, щоб протокол набув чинності потрібно, щоб його ратифікували дві третини учасників.
Втім, Едвін Лиман вважає, що текст нового протоколу також далеко не ідеальний, оскільки в ньому не зафіксовані специфічні стандарти: «Це досить декларативний документ, який допускає безліч інтерпретацій». За словами Лиману, спочатку пропонувалося додати до тексту цього документа більш жорсткі і конкретні формулювання, однак «ці пропозиції були знехтувані, перш за все, Францією».
У підсумковому комюніке згадана Міжнародна конвенція про боротьбу з актами ядерного тероризму 2005 року. Підкреслюється також, що забезпечення захисту ядерних матеріалів є однією з найважливіших складових цієї боротьби.
За підрахунками Центру науки і міжнародної безпеки Гарвардського університету в світі накопичено близько 1.6 млн. кг високозбагаченого урану і 0.5 млн. кг плутонію. Високозбагачений уран використовується в більш ніж в 130 реакторах по всьому світу, його запасами володіють десятки країн, в тому числі такі нестабільні, як Гана. Для створення атомної бомби достатньо 9-12 кг урану або 2-4 кг плутонію.
Брюс Блер коментує: «За останні 16 років були присічені спроби розкрадання приблизно 17 кг високозбагаченого урану. Враховуючи досвід боротьби з наркоторгівлею, можна припустити, що набагато більше урану потрапило на чорний ринок. Я допускаю, що на чорному ринку достатньо урану для того, щоб терористи могли створити, щонайменше, кілька зарядів, подібних тому, який був скинутий на Хіросіму ».
Варто додати, що США стали організаторами ще декількох міжнародних ініціатив, які переслідують аналогічні цілі. У 2003 році президент Джордж Буш оголосив про початок реалізації Ініціативи з безпеки ядерного розповсюдження (Proliferation Security Initiative), метою якої було зміцнення міжнародного співробітництва в боротьбі із загрозою ядерного тероризму. У цьому проекті на неформальній основі беруть участь 11 країн світу.
У 2004 році міністерство енергетики США (відповідає за розвиток мирних ядерних програм) оголосило про початок реалізації Ініціативи зменшення глобальної загрози (Global Threat Reduction Initiative), яка ставить завданням забезпечення безпеки високозбагачених ядерних матеріалів.
Голос Америки