У Ірана свій саміт з ядерних питань.

Іранський уряд проведе в Тегерані конференцію з ядерних питань в неділю і понеділок, на противагу щойно завершився саміту у Вашингтоні, на який Іран не був запрошений. Конференція збирається в той момент, коли США закликають до четвертої серії санкцій у зв’язку з ядерною програмою Тегерана, і ця пропозиція знаходить все більшу підтримку.

Напередодні зустрічі в Тегерані президент Ірану Махмуд Ахмідінежад стверджував, що його країна робить все можливе для налагодження співпраці з світовими державами.

В інтерв’ю державному телебаченню Ахмадінежад заявив, що Іран готовий до співпраці і переговорів. Він додав, що готовий працювати в рамках угоди, яка захистить права Ірану, включаючи його незалежність, честь і гідність, і виключить ядерну проблему.

Саме такі нечіткі заяви у багатьох викликають тривогу. Іран наполягає, що його ядерна програма має мирні цивільні цілі. Але відмова підкоритися вимогам МАГАТЕ викликає підозри, що Тегеран намагається створити ядерну зброю.

Еззедін Чукрі Фішер, професор політології в Американському університеті в Каїрі, каже: «Іранський програма турбує практично всіх у цьому регіоні, так і в міжнародному співтоваристві в цілому.

Занепокоєння викликано різними причинами і проявляється в різному ступені. Той факт, що Іран наполягає на мирному характері своєї програми, але відмовляється переконати в цьому міжнародне співтовариство і своїх сусідів, означає, що від слів вони перейдуть до дій, коли їх стурбованість досягне критичного рівня ».

Мета конференції в Тегерані — показати, що у Ірану є прихильники. Свого представника направить одна з ядерних держав — Індія, хоча і набагато нижче рангом, ніж на саміт у Вашингтоні.

Є ознаки, що інші ядерні держави втрачають терпіння. Китай, який довгий час виступав проти нових санкцій ООН, погодився взяти участь, принаймні, в розробці нових заходів впливу. Пекін, який має право вето, отримує від Ірану 10 відсотків необхідної країні нафти, хоча останнім часом він розглядає як постачальників і інші держави Перської затоки.

Прихильників Ірану заплутують деякі заяви офіційного Тегерана.

Раніше на цьому тижні високопоставлений представник міністерства атомної енергетики заявив, що протягом місяця країна стане членом «ядерного клубу». Цим терміном зазвичай позначають країни, котрі володіють ядерною зброєю.

Міністр оборони США Роберт Гейтс поспішив спростувати ці заяви.
«Я не вірю, що це можливо, — сказав Гейтс. — Більшість оцінок експертів, з якими я знайомий, не змінилися, з тих пір, як ми говорили про це в минулий раз. Ірану буде потрібно, принаймні, рік, а може бути — і більше ».

Професор політології Фішер вважає, що обидві сторони не повинні обмежуватися реакцією на заяви про вступ до ядерного клубу, які були розраховані на внутрішню аудиторію або просто були неправильно перекладені. Він упевнений, що США і Іран повинні приступити до прямого діалогу з усіх цих питань. Проте він вважає, що пропозиція Барака Обами протягнути руку Ірану не проігнорували.

«Адміністрація Обами тепер терпить політичний збиток у зв’язку з призовом до діалогу з Іраном, не отримавши ніякої користі від участі в цьому діалозі, — говорить Фішер. — Тому я сподіваюся, що адміністрація буде досить чесною і сміливою, щоб включитися в цей діалог лицем до лиця і приступити до обговорення тих серйозних питань, які її турбують ».

Фішер вважає, що пропозиція ООН про збагачення іранського урану за кордоном, відкинуте Іраном, було гарним початком. Він вважає, що розширення цього діалогу допоможе відсунути Іран від «безодні», до якої він наближається.

Голос Америки