Регресні позови проти винуватців дорожньо-транспортних пригод.

Ще пару років тому страхові компанії рідко подавали регресні позови проти винуватців дорожньо-транспортних пригод. Але зараз, якщо аварія призвела до серйозного пошкодження застрахованого автомобіля, а страхувальник ще й виявився постраждалим, винуватцеві ДТП уникнути регресного позову, швидше за все, не вдасться. «АВТОЦЕНТР» з’ясовує, чого варто побоюватися, почувши слово «регрес».

Регресні позови бувають двох видів. Перший — це позов страхової компанії до незастрахованого водія, пішохода або дорожньої службі, які пошкодили машину її клієнта своїми діями або бездіяльністю. При цьому 60-70% всіх позовів складають регреси по КАСКО. Втім, за словами директора юридичного департаменту СК «ПЗУ Україна» Василя Зубача, кількість таких справ зменшується, оскільки зростає число автовласників, які купують поліси «автоцивілки». А якщо всі постраждалі в аварії застраховані, регресу можна не боятися: по ОСЦПВ компані розберуться, хто кому повинен компенсувати збитки (якщо їх сума менше 25 тис. грн.).
Другий вид регресів — по ОСЦПВ. Згідно з п. 1,1 ст. 38 Закону «Про страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» причин для регресу — шість.
Перша — після виплати потерпілій стороні відшкодувати збитки можуть змусити автовласника, який на момент зіткнення був за кермом нетверезий. Друга — якщо людина керувала транспортним засобом без права на таке управління. Третя — втік з місця аварії (таких позовів найбільше). Четвертий ризиковий фактор — відмова від проходження «алкоконтроля» або споживання спиртного, наркотиків чи інших дурманних речовин після ДТП, але до відповідної перевірки. П’ятий випадок, коли варто чекати регресного позову, — якщо аварія визнана наслідком експлуатації машини в неналежному технічному стані. Шостий причиною може стати неповідомлення страховикові про аварію протягом трьох днів після події.
Якщо збиток, нанесений незастрахованим автомобілем, відшкодовує МТСБУ, то регрес від імені Моторбюро пред’являється водієві без «автоцивілки». Своєму клієнту страховики регрес не пред’являють. Якщо страхувальником КАСКО порушені будь-які правила, то виплата просто не проводиться.
Винуватець ДТП, який не виконав низку умов поліса ОСЦПВ, крім регресного позову, ризикує отримати при укладанні наступного договору підвищений тариф.
Скільки стягнуть?
Якщо до кризи регресні позови використовувалися лише у виняткових випадках, то 2009 показав, що неакуратний водій без страховки може нажити серйозні неприємності. «Сума регресних позовів, пред’явлених нашою компанією в 2009 році, зросла в десятки разів у порівнянні з 2008 роком. У 2010-му очікується ще більше збільшення числа регресних позовів. Адже ростуть виплати, а виходить, і збитки », — відзначає начальник управління претензійно-позовної роботи СК« Провідна »Олександр Пушкар. «Регрес стаа одним із джерел доходу страхових компаній. У кризу, коли складно розширити клієнтську базу, СК посилили роботу з існуючим клієнтським портфелем і регресами », — доповнює сказане начальник управління організації продажів СК« Основа »Ганна Баранова. «Страхова компанія, ефективно побудувати роботу з повернення боргів, зможе запропонувати більш низький тариф на страховку для клієнтів», — резюмує Василь Зубач.
Застереженням для автомобілістів повинно стати те, у більшості опитаних «АЦ» СК немає істотного «нижнього порогу» збитку, заради якого страховик піде судитися. «Мінімальні судові витрати складають близько 200 грн., Позов заради 100 гривень СК зазвичай не подає. Втім, наша компанія практично завжди виграє справи, пов’язані зі стягненням регресних боргів, і судові витрати компенсує відповідач », — говорить начальник управління регресно-претензійної роботи НАСК« Оранта »Михайло Сюр. Середня ж сума позову, за словами учасників ринку, складає 3,5 тис. грн.
Справа за колектором!
Порадувати потенційних «регресивних» порушників може те, що далеко не всі боржники після суду компенсують відшкодування страховикам. «Як правило, стягнути грошові кошти вкрай складно. Або в винної сторони дійсно важке матеріальне становище, або ні стабільних доходів, офіційного місця роботи, власного майна », — нарікає Ганна Баранова. За підрахунками Олександра Пушкаря, таких «вдалих» відшкодувань — 26%.
Щоб уникнути подібних ситуацій, страховики звертаються до послуг колекторських компаній. Залежно від компанії і боржника колектори беруть за свою роботу від 15% до 50% від суми боргу. За підрахунками генерального директора колекторської компанії «Укрборг» Максима Бурячка, зі страховиками працюють 3-4 колектора, на кожного з яких припадає від 150 до 300 регресних позовів. «Часто страхові компанії передають колекторам так звані безперспективні справи, прострочення за якими перевищує 1 рік. Ми готові взятися тільки за ті з них, по яких є ухвала суду (визнання учасника ДТП винним), а також протокол з місця події ДТП », — говорить пан Бурячок.
Хоча більшість регресних позовів страховики виграють, при правильному веденні справи є шанс і у автомобілістів — винуватців ДТП.
Як «відбитися»
Юристи, що представляють інтереси водіїв-відповідачів, відзначають, що заяви страховиків про майже стовідсоткових виграшів в судах — ще не вирок. По-перше, справи при бажанні можна вигравати. По-друге, якщо вина і доведена, то ті, що програли водії можуть затягувати виплату або оспорювати суму боргу до тих пір, поки з-за інфляції ця цифра не стане смішною.
У першу чергу, потрібно визначитися, чи правомірні претензії СК до водія. «Ми нещодавно зіткнулися з випадком, коли страховик надіслав нашому клієнтові звичайний лист з вимогою відшкодувати 100 тис. грн., які він нібито виплатив своєму страхувальнику після ДТП за участю нашого підопічного. Дивність у тому, що в адміністративній справі (безпосередньо за фактом ДТП) вина нашого клієнта до цих пір не встановлена. Більше того, ми не були присутні під час експертизи, за якою оцінюється збиток, не знаємо, як складалася калькуляція. Ми навіть не можемо бути впевнені, що експертиза проводилася на наступний день після аварії, а не через місяць, і що в неї не дописані ушкодження, не пов’язані з цим ДТП », — розповідає« АЦ »керуючий партнер юридичної фірми« Можаєв і партнери » Михайло Можаєв.
За словами юриста, до таких ходів страхові компанії часто вдаються у розрахунку на неуцтво водіїв, які тут же побіжать оплачувати рахунок, і називають це «досудовим врегулюванням» суперечки. Якщо ж провина доведена в адміністративній справі, без суду для стягнення відшкодування не обійтися. «Часто СК разом з позовом про регресних виплат подають заяву про забезпечення позовних вимог, у тому числі про накладення арешту на майно винного, щоб він не міг продати квартиру або машину, продемонструвавши суду, що не має коштів для виплати відшкодування. Це великий ризик для винного, тому що його до розгляду таких питань, як правило, не залучають, а відповідні визначення судів про забезпечення позову до сторін не доходять. І винуватці ДТП нерідко дізнаються про це випадково », — зазначає пан Можаєв.
При розгляді позову в суді одним з головних методів захисту є призначення додаткових експертиз, в тому числі за сумою нанесеного збитку, обставин ДТП і т. п. Оцінювачі страхових компаній не завжди є судовими експертами, тому їх висновки в суді можуть бути поставлені під сумнів. За словами Михайла Можаєва, дуже часто оцінювачі порушують визначені законодавством методики оцінки збитку, що дає можливість вимагати проведення доппровірок. Таким чином можна довести свою невинність, або обопільну провину учасників ДТП. «А до « обоюдке » суд, як правило, виносить рішення, що кожен ремонтує свою машину сам», — відзначає юрист.
Звичайно, ми не закликаємо громити чужі автомобілі в надії сховатися від правосуддя і звільнитися замість регресного позову або кримінального переслідування легким переляком. Проте якщо є хоча б найменша можливість довести свою невинність і не дати приводу СК заповнити свої збитки за ваш рахунок, нею треба користуватися.