Попелястий уїк-енд — Європа оговтується після виверження вулкана Ейяфьятлайокудль.

Виверження вулкана під льодовиком з невимовною назвою Ейяфьятлайокудль завдало неоціненної шкоди всій транспортній системі Європи. Активність вулкану поступово сходить нанівець, але і одних вихідних, які західноєвропейські країни провели в режимі «закритого неба«, виявилося цілком достатньо, щоб ісландський топонім став ще одним уособленням непередбачуваності природи і безпорадності людини перед її проявами.
Незважаючи на обіцянки багатьох аеропортів почати відправку рейсів вже в суботу, 17 квітня (тобто через три дні після виверження вулкана в Ісландії), цього, природно, не сталося. За останніми даними, попіл, у величезній кількості викинутий в атмосферу вулканом під льодовиком Ейяфьятлайокудль (назва перекладається з ісландського як «острів гірських льодовиків»), призвів до скасування понад 63 тисяч авіарейсів.
У загальній складності скасування рейсів торкнулися близько п’яти мільйонів чоловік: як туристів, так і тих, чий рід діяльності пов’язаний з частими перельотами. Багатьом з них довелося застрягти в країнах перебування на невизначений термін у підвішеному стані: коли летіти назад, незрозуміло, де ночувати і як вирішувати питання з минаючою візою — теж. З візовими проблемами зіткнулися як не встигли вилетіти на батьківщину туристи, так і пасажири, які не змогли потрапити в аеропорти країн призначення і не могли навіть зняти собі номер у готелі.

У зв’язку з цим багато країн пішли назустріч мандрівникам: Росія, Білорусія, Сербія і Фінляндія послабили візовий режим відносно туристів, у чиї плани втрутилася величезна хмара вулканічного попелу. Пізніше аналогічне послаблення ввела і Великобританія. Британський прем’єр Гордон Браун навіть пообіцяв задіяти Королівський флот для доставки громадян з території континентальної Європи.
Повітряний простір Європи виявився закритим не тільки для звичайних туристів, а й для глав держав. Церемонію поховання польського президента Леха Качиньського в Кракові 18 квітня не змогли вшанувати своєю присутністю практично всі запрошені високопоставлені гості, в тому числі Барак Обама, Ангела Меркель і Ніколя Саркозі. У загальній складності візит до Польщі скасували 32 іноземні делегації. Тим не менше, президентові Росії Дмитру Медведєву все ж таки вдалося прилетіти до Кракова, а колишній український лідер Віктор Ющенко дістався до Польщі на автомобілі.
Поширення хмари вулканічного попелу над територією Західної Європи призвело до серйозних економічних наслідків. За даними Міжнародної асоціації повітряного транспорту, кожен день вимушеного простою авіаперевізників обходиться їм в загальній складності в 200 мільйонів доларів. Перебої з доставками вантажів випробували на собі найбільші вантажоперевізники FedEx та UPS.
Стовп вулканічного попелу піднімався над Ейяфьятлайокудлем на висоту 13 кілометрів безпосередньо в день початку виверження. Вулкан за останні 200 років вивергався двічі, і перший прояв його активності, яке відбулося в березні 2010 року, пройшло практично непоміченим за межами Ісландії. Тоді лава в основному вивергалася з розломів у гірській породі, не покритою льодом. Друге виверження проходило трохи за іншою схемою: воно почалося під товщею льодовика, і активне охолодження лавових мас призвело до виділення колосальної кількості попелу.
Вже встановлено, що попіл не несе особливої небезпеки для людей. Зміст небезпечного для здоров’я фтору в ньому не занадто велика і може нашкодити тільки худобі з ферм в околицях Ейяфьятлайокудля. Попіл, тим не менш, є суттєвою перешкодою для авіаперевезень, тому що може призвести до зупинки двигунів літаків. Саме цим й обумовлені масштабні скасування рейсів в Європі.
Достовірних відомостей про те, як саме будуть вести себе авіаційні двигуни при попаданні в хмари попелу від ісландського вулкану і зникла чи загроза польотів за вихідні, до цих пір немає; рішення приймаються на основі припущень. Щодо реальної небезпеки для літаків є різні думки: авіакомпанії, серйозно пошарпані чотириденним простоєм, наполягають, що найгірше вже позаду, тоді як органи, відповідальні за безпеку повітряного руху, воліють перестрахуватися.
Вже в понеділок стало відомо, що європейські авіакомпанії скасують близько 50 відсотків усіх своїх рейсів, що порівняно з повністю замовкли небом у вихідні виглядає великим прогресом. Відкрито аеропорти в Іспанії, Німеччині і на півдні Франції. Литва і Латвія, територія яких ще в п’ятницю була повністю охоплена хмарою вулканічного попелу, також оголосили про відкриття повітряного простору.
Рішення про відновлення польотів були прийняті не на порожньому місці. Незабаром після виверження представники авіаперевізників стали висловлювати сумнів у катастрофічних наслідках виверження вулкана ісландського. За вихідні авіакомпанії Lufthansa і Air France встигли провести ряд тестових польотів без пасажирів на борту і не виявили жодних відхилень від норми. Зокрема, аеробус A320 здійснив успішний переліт з Парижа до Тулузи. Після випробувань авіаперевізники зажадали від європейських країн дозволити польоти. До їх думку приєдналася Асоціація європейських авіакомпаній.
Широко відомі два випадки потрапляння пасажирських літаків в хмари вулканічного попелу. У 1982 році Boeing 747 авіакомпанії British Airways неподалік від берегів Індонезії потрапив в шлейф попелу від вулкана, в результаті чого заглохли всі чотири двигуни літака. Пілотам вдалося спланувати із хмари попелу, запустити двигуни і посадити літак у Джакарті. Ніхто при посадці не постраждав.
Схожий інцидент стався в 1989 році з літаком того ж типу авіакомпанії KLM на шляху з Амстердама на Аляску. Як і у випадку з лайнером British Airways, зупинилися всі чотири двигуни, але завдяки зусиллям пілотів їх незабаром вдалося завести, і інцидент обійшовся без жертв. Ремонт літака обійшовся в 80 мільйонів доларів, він літає до цих пір.
По всій видимості, найближчим часом найбільший транспортний колапс в історії Європи (подібної масової скасування авіарейсів не бачили з часів Другої світової) почне поступово вирішуватися, і літаки літатимуть на свій страх і ризик. Хмара попелу поступово зміщується на схід, в глиб Росії, і через знижиння концентрації воно не вплине на авіаперевезення.
Вулкан знижує свою активність, висота попелястого стовпа вже скоротилася з первинних 13 кілометрів до 2, а саме виверження вщухає. Тут, правда, варто відзначити, що 13 квітня вулканологи зафіксували повне припинення активності під ісландським льодовиком, а вже на наступний день весь світ вивчив слово «Ейяфьятлайокудль«.
Павел Борисов — Лента.ру