Очищення зерна соняшнику.

Зернову масу, яка містить зернові та смітні домішки, очищають відразу від після її надходження на тік. Тому ворохоочисників і машин для первинної обробки зерна має бути стільки, щоб їхня годинна продуктивність дорівнювала або була більшою за годину продуктивність комбайнів на збиранні врожаю. Більш пізнє очищення завдає непоправної шкоди насінню чи зерну будь-якого цільового призначення, особливо якщо зернова маса не суха або в масі сухого зерна є вологі компоненти.Така зернова маса швидко втрачає схожість уже в перші години її зберігання. Особливо часто втрачається якість зернової маси, яка надійшла на тік після обмолоту скошеного хліба на поворотах перед роздільним збиранням зернових культур, бо має вологість 30% і більше.
Ворох соняшнику починають очищати на машинах ОВС-25. Він надходить на після збиральну обробку засміченим і вологим, тому кут природнього схилу насіння становить понад 50°, що свідчить про погану сипкість.Великий вміст олії в насінні соняшнику є причиною його низької швидкості падіння (4 – 8 м/с, тоді як у пшениці 9 – 11,5 м/с). Тому швидкість струменя повітря як при очищенні, так і при сушінні насіння соняшнику має бути меншою, ніж при сушінні зерна пшениці.
Насіння соняшнику сушать, зважують і відправляють на склад для зберігання до початку подальшого очищення. Після очищення  вороху насіння соняшнику розділяють на дві фракції. У першій крупній фракції насіння коротких домішок не міститься, тому в трієрах його не обробляють.Другу фракцію обробляють в трієрах машини СМ-4 з діаметром отворів у барабанах 8,7 – 9 мм. Вологість насіння соняшнику, за якої воно добре  зберігається, становить 5 – 6 %.Особивістю післязбиральної обробки насіння соняшнику та інших олійних культур є те, що їх збирають або на початку осені, або на прикінці літа, коли значно збільшується кількість опадів.У вологому насінні олійних культур самозігрівання відбувається швидше, ніж у насінні зернових, оскільки при окисленні олії виділяється більше теплоти,ніж при окисленні крохмалю.
На збереженість насіння олійних культур впливає також вміст у воросі битого та облущеного насіння, яке швидко пліснявіє, в нього пошкоджується зародок, розкладається олія, і воно стає гірким.Тому при очищенні вороху олійних культур насам перед необхідно видалити недозріле й бите насіння.