Голодомор в Україні, ПАРЄ відмовилася визнавати Голодомор геноцидом українського народу.

Не геноцид, але винен Сталін — Європа визначилася зі своєю позицією з голоду в СРСР.
Парламентська асамблея Ради Європи 28 квітня відмовилася визнавати Голодомор геноцидом українського народу, закривши черговий спірне питання епохи Віктора Ющенка. Одночасно з цим ПАРЄ порахувала винним за масовий голод в СРСР режим Іоcіфа Сталіна і його згубну політику, яку вже давно засудили навіть на офіційному рівні в Москві. В цілому, Росія може вважати рішення ПАРЄ великою зовнішньополітичною перемогою, досягнутою, в першу чергу, завдяки зміні влади на Україні.
До вчорашнього засідання готувалися давно. В кінці 2009 року комісія ПАРЄ з політичних питань підготувала резолюцію з масового голоду 1932-1933 років на території колишнього СРСР, яку в січні повинен був представити турецький парламентарій, віце-спікер ПАРЄ Мевлют Чавушоглу. Документ цілком влаштовував Москву, оскільки в ньому йшлося, що Україна була далеко не єдиною постраждалою від голоду республікою, а слово «геноцид» не вживалося зовсім. Крім того, оптимізму додавало й те, що Чавушоглу, з яким у Росії склалися хороші відносини, незабаром став головою ПАРЄ.
Втім, підвищення турецького дипломата мало не зіграло проти Москви. Як розповів «Комерсанту» глава російської делегації Костянтин Косачов, через призначення доповідача на більш відповідальну посаду розгляд резолюції було перенесено на квітень. Цим скористався юридичний комітет ПАРЄ, який вніс в документ кілька поправок, категорично не влаштовуючих Росію — в тому числі, про «геноцид українського народу«.
У підсумку, до обговорення резолюції парламентарії (як російські, так і українські) підійшли з усією серйозністю, оскільки результат засідання був далеко не очевидним. З одного боку, у Росії досить великий вплив у цьому консультативному органі, з іншого — Європа в останні роки набагато сильніше зблизилася з Україною, ніж цього б хотілося Москві. Не можна було забувати і про те, що ПАРЄ ніколи священного трепету перед Росією не відчувала і неодноразово брала резолюції, що йдуть врозріз з кремлівським розумінням політичних реалій в сучасному світі (так було, наприклад, з резолюцією, яка засуджує Москву за війну з Грузією).
За день до ухвалення резолюції з трибуни ПАРЄ виступив новий президент України Віктор Янукович, який, як і очікувалося, відхрестився від позицій свого попередника Віктора Ющенка, заявивши, що ніяким геноцидом Голодомор не вважає. «Визнавати Голодомор як факт геноциду над яким-небудь народом — ми вважаємо неправильним і несправедливим, це була спільна трагедія. Це були наслідки сталінського тоталітарного режиму, його ставлення до людей», — заявив Янукович, знову поставивши свою країну в кілька незручне політичне становище.
Протягом п’яти останніх років, коли Ющенко був при владі, Київ послідовно нав’язував Європі своє бачення подій 1930-х років. Після того, як в 2006 році Ющенко прийняв закон, за яким Голодомор визнавався геноцидом українського народу, а на злеті його кар’єри апеляційний суд Києва визнав Сталіна, Молотова, Кагановича, Постишева та інших діячів ЦК Компартії винними в за геноцид, європейцям не залишилося нічого іншого , як рахуватися з позицією України. У зв’язку з цим офіційні документи, які приймають політичні організації об’єднаної Європи, незмінно містять рядок про те, що українське право визнає масовий голод геноцидом народу України — і будуть містити її до тих пір, поки ці закони і рішення не будуть скасовані.
Таким чином, Янукович, заявляючи про солідарність своєї позиції з позицією Москви, абсолютно ясно дає зрозуміти Євросоюзу, що чекати від України якоїсь стабільності у питанні Голодомору не можна — кожна зміна влади в цій країні несе за собою різку зміну історичних оцінок. Більше того, активність, з якою нинішній український президент переписує «досягнення» свого попередника, не дозволяє говорити про стабільність і в інших областях.
Тим не менш, європейці Януковича уважно вислухали. Як заявив Косачев, його виступ став вирішальним при обговоренні резолюції на засіданні політичного комітету ПАРЄ, в ході якого були відкинуті всі «проукраїнські» поправки. Крім того, перед безпосереднім обговоренням доповіді на асамблеї депутати щільно пообідали, що також могло зіграти свою роль при прийнятті резолюції.
Голосування закінчилося явно не на користь Віктора Ющенка. У повністю прийнятої ПАРЄ резолюції 1723 говориться, що масовий голод початку 1930-х, який став результатом жорстоких і навмисних дій радянської влади, привів до загибелі мільйонів людей в Білорусі, Казахстані, Молдові, Росії і на Україні. У документі підкреслюється, що Україна дійсно постраждала сильніше за інших республік. У той же час ПАРЄ вважає, що найбільшим число жертв голоду по відношенню до загального числа жителів було в Казахстані, а найбільших втрат в абсолютному вираженні зазнала Росія.
Окремо в резолюції йдеться про тоталітарний режим Йосипа Сталіна, який позбавив мільйонів людей права на життя своєю політикою колективізації та розкуркулення.
Варто відзначити, що схоже формулювання використовував російський парламент при прийнятті в 2008 році спеціальної заяви «Пам’яті жертв голоду 30-х років на території СРСР». У цій заяві поряд зі звичними фразами про відсутність історичних свідчень організації голоду за етнічною ознакою йшлося про те, що для прискореної індустріалізації країни керівництво СРСР знищувало дрібних власників, проводило насильницьку колективізацію сільського господарства і виштовхувало з села селян.
Найцікавіше тепер — це те, що буде робити Київ з резолюцією ПАРЄ далі. Адже ідея поставити на обговорення європейських парламентаріїв події суто радянської історії належала саме Україні — і не важливо, що висував її не Янукович, а набагато більш альтернативно мислячі політики. Що буде з законом Ющенка про визнання на Україні Голодомору геноцидом, а також куди подіти кримінальну справу на Сталіна також з ним — це новій владі також ще належить вирішити.
Крім того, вкрай цікаво, як поведуться в ситуації, що склалася США, Латвія, Литва, Угорщина, Австралія, Іспанія, Перу, Еквадор, Мексика і Парагвай, які, виходячи з політичної кон’юнктури і інші, тільки їм ведених міркувань, в різні роки визнали Голодомор геноцидом українців. Судячи за логікою останніх подій, їм також доведеться різко міняти свою позицію, оскільки говорити про геноцид народу, який сам відмовився від такого формулювання, досить дивно.
З юридичної точки зору (як, втім, і з історичної) прийняття резолюції ПАРЄ означає дуже мало. У той же час для міжнародних відносин цей документ має досить велике значення — в першу чергу, через те, що тепер у Росії є ще один вагомий довід при обговоренні теми голоду в СРСР, яку в XXI столітті Україна напевно буде піднімати ще не раз . Крім того, 28 квітня Москва і Київ на європейському рівні зафіксували стрімке потепління своїх відносин, на час залікувавши розтривожену попередньою владою України історичну рану. Тільки от чи надовго?
Ярослав Загорец — Лента.ру