До річниці Чорнобильської катастрофи.

714487 чоловік. За даними Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль-Україна», стільки українців померло від аварії, що трапилася 26 квітня 1986 на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС. І є причини, які говорять про те, що шестизначне число загиблих від радіації — не останній рубіж.
У 2010 році 24-та річниця атомної катастрофи обіцяє пройти в Україні тихо і майже непомітно. «Чорнобильці» і «ліквідатори», а в цілому, — всі постраждалі від радіації в один голос говорять, що нинішня політика нової влади щодо їх поки неясна. Попередня ж була спрямована на те, щоб не помічати проблем, 2,4 млн громадян проживають на забруднених радіацією територіях.
«До нинішньої річниці Чорнобильської катастрофи ми маємо скорочення медичних програм для реабілітації постраждалих у вісім разів. Тому в лікарнях для «чорнобильців» немає ні вати, ні шприців, ні продуктів. Житлова програма — забезпечення житлом інвалідів і переселенців із Зони обов’язкового відселення — зведена до нуля. Програма реабілітації тридцятикілометрової зони радіоактивного зараження — не фінансується », — повідомив кореспонденту Російської служби« Голосу Америки »президент громадської організації« Союз Чорнобиль-Україна » Юрій Андрєєв.
За його словами, сьогодні невідомий рядок витрат на соціальні програми, передбачені в проекті державного бюджету на 2010 рік: «Спостерігається якась незрозуміла секретність з боку уряду. Проект держбюджету передали до парламенту, а нам не повідомили про те, які витрати заплановані на «чорнобильські» програми. Нам не дали можливості запропонувати свої цифри ».
Юрій Андрєєв відзначає величезну смертність серед колег-ліквідаторів: «Зараз нас залишилося трохи більше 240 тисяч, а було більше чотирьохсот тисяч. Більшість ліквідаторів, які працювали на станції в 1986-87 роках, не доживають до п’ятдесяти років », — резюмує лідер « Союзу Чорнобиль-Україна ».
Дослідник постчорнобильського впливу на організм дітей і жінок репродуктивного віку, доктор медичних наук Ольга Горішна з жалем відзначає, що влада, практично, не фінансує вивчення впливу радіації на наступні покоління українців. А висновки, які вдається зробити, не дозволяють їй з оптимізмом дивитися в майбутнє, відзначила вона Російській службі «Голосу Америки»:
«Ми ще будемо мати феномен генетичної нестабільності у поколінь постраждалих від радіації. Причому, від покоління до покоління патології будуть зміцнюватися ». Говорячи про необхідність фінансування соціальних «чорнобильських» програм, д-р Горішна закликає чиновників «спуститися з небес на землю» і побачити, що у медиків часом немає найнеобхіднішого:
«Американські благодійні організації збирають гроші на скріннер — апарат для дослідження радіонуклідів в організмі, японці надали нам мобільну лабораторію для дослідження води, а в нас самих до цих пір немає можливості і грошей видати хоча б карту радіонуклідного забруднення грунту, де проживає більше двох мільйонів чоловік з групи ризику ». За її словами, захворюваність дітей на забруднених радіацією українських територіях вище від загальної статистики по країні в 2,7 — 5,5 рази.
«Однак у суспільстві звучать думки — мовляв, вже все само собою пройшло, наслідки радіації якось самі зникли. Як же так? »- Запитує лікар. Дослідження українських медиків дуже важливі, але їх вважають за краще не помічати. «Величезний внесок у розуміння постчорнобильських наслідків міг би внести Інститут педіатрії, акушерства та гінекології Академії меднаук України. Вони провели фундаментальні дослідження, які на 24 році після катастрофи виявилися нікому не потрібні! Нещодавно в цьому інституті виявили в плаценті вагітних жінок, які проживають на забруднених територіях, радіонукліди. У зародках зубів і кістках мертвонароджених дітей — цезій і стронцій », — говорить Ольга Горішна.
На необхідність міжнародного моніторингу поховань радіоактивних матеріалів в самій Зоні навколо ЧАЕС вказує учасник ліквідації аварії, дослідник Чорнобильської трагедії Володимир Устенко.
«Треба починати думати, що робити з радіоактивними похованнями, що включають трансуранові елементи, які закопали в звичайний грунт в перші роки після трагедії», — говорить він Російській службі «Голосу Америки». За його словами, відсутність на даний момент суспільного інтересу до «чорнобильських» тем дозволяє деяким вести себе безконтрольно у Зоні відчуження:
«Відомо, що Зона перетворилася на рай для браконьєрів і любителів постріляти на природі. Ведеться несанкціонована полювання на коней Пржевальського. Дійшло до того, що тварини, рятуючись, покинули українську територію і перебралися на білоруську, куди браконьєрам хід замовлений. До Чорнобиля залишається поки що інтерес у деяких ділків, благо в Зоні і на станції є, що витягти: кольорові метали, кабельне господарство, трансформатори, електричні машини ».
Нагадаємо, що в 1998-99 роках у Зону відчуження були завезені з Біосферного заповідника «Асканія-Нова» 28 особин коней Пржевальського. З її допомогою вчені сподівалися відновити і збагатити біорізноманіття екосистеми в 30-ти кілометровій зоні навколо Чорнобильської станції.
Про те, що багато чого, пов’язане з Чорнобильською катастрофою, часто зрозуміло з позицій здорової логіки, підтверджує історія життя полковника ВПС у відставці Ашура Атаджанова. Йому зараз 72 роки. А в 1986 році він був командиром бойового вертольота в Афганістані.
«Отримав наказ: вилетіти з афганського Баграма в український Чорнобиль. Так на військовому вертольоті і полетів. Тільки кулемети в Росії відчепили », — розповів Російській службі « Голосу Америки » ветеран Афганістану та Чорнобиля. Його доля загадкова і неймовірна — зі щасливим кінцем. До Чорнобильської катастрофи його вертоліт збивали душмани. Вижив. У 1986 році, працюючи в небі над ЧАЕС, в прольоті над зруйнованим реактором під час дезактивації гвинтокрила машина Атаджанова зачепилася гвинтом за німецький баштовий кран, що споруджував об’єкт «Укриття» над четвертим енергоблоком. Вижив. Після — складної операції в Росії, Японії і Південній Америці.
Тепер у нього сім’я: сорокарічна дружина Ольга, медсестра з київської клініки, де раніше доглядала за ним, і старшокласник-син Яків: «У мене-то все відмінно! Ось тільки в Яші зір сильно падає. Чому — українська медицина пояснити не може. Або не хоче », — підкреслює полковник Ашур Атаджанов.
Пише: Голос Америки