Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Чому небо блакитне?

Якщо уникати наукової мови і не говорити про диполя і четвертого ступеня довжини хвилі, то небо синє тому, що червоне світло розсіюється менше за всіх інших, а фіолетовий, навпаки, більше.

(Саме тому, до речі, всі заборонні світлові сигнали, порушення яких загрожує бідою, намагаються робити червоними.)

Як відомо, білий світ складається з семи основних кольорів, які змінюються в міру зменшення довжини світлової хвилі: червоного, помаранчевого, жовтого, зеленого, блакитного, синього та фіолетового. І, приміром, що знаходяться на орбіті космонавти бачать сліпучо-біле Сонце на тлі чорного неба. Так і має бути: складові частини білого світла доходять до них у безповітряному просторі без спотворень, в той час як до Землі вони доходять через «фільтр» атмосфери.

Пам’ятайте, чому заборонний сигнал світлофора — червоний? Тому що червоний колір погано розсіюється в сторони (він майже завжди розсіюється вздовж променя). Значить, що буде, якщо ми подивимося на біле Сонце крізь розсіюючий шар повітря?  Правильно: з семи кольорів спектру найменше розсіється червоний, трохи сильніше — помаранчевий, жовтий і так далі. Саме таким, оранжево-червоним, ми бачимо Сонце на світанку і заході сонця. Чим вище воно підніметься над головою і чим тонше шар атмосфери між нами і світилом, тим менше розсіювання світла, значить, тим жовтіше понад буде ставати Сонце. А що буде, якщо ми подивимося в бік від нього, на небо? Тоді червоні промені Сонця, майже не розсіюються, так і пройдуть собі в бік, повз нас. Помаранчеві промені розсіються трохи більше, жовті — ще сильніше, а найбільше розлетиться в сторони фіолетове світло. У результаті ми побачимо щось середнє між сильним фіолетовим і дуже слабким червоним, а саме атмосферу, підсвічену блакитним світлом. Як бачите, природа блакитного кольору неба була не така проста, як може здатися на перший погляд, і зажадала від людства накопичення серйозного багажу наукових знань. Не дивно, що вона була пояснена досить пізно, тільки в 1899 році. Зробив це англієць Джон Вільям Стретт, лорд Релей III.

Джерело: vokrugsveta.ru

Прокомментировать первым

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Подтвердите, что Вы не бот — выберите человечка с поднятой рукой: