Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Будова та принцип роботи лінії виготовлення соняшникової олії.

Технологічний процес переробки насіння соняшника проходить наступним чином. Зерно навантажують  в транспортний засіб і зважують. Зважене     зерно подають в приймальний бункер. З приймального бункера насіння подається норією на шеретувальний станок . Шеретування – є одним із основних  процесів відокремлення оболонок від ядра, після якого одержують суміш, яка називається рушанкою і складається з цілих ядер, оболонок та січки (частинок ядра), цілого і неповністю шеретованого насіння.
За технологічними нормами, рушанка повинна містити: нешеретованого насіння не більше 5%, січки — не більше 3% від маси ядра. Віялку треба відрегулювати так, щоб у ядрі залишалось лузги не більше 5 – 6% , а лузга містила не більше 0,5% ядра від його маси.
Насіння соняшника шеретують на насіннєрушильних машинах МНР  та  відцентрових А1 – МРЦ. На машинах марки МНР насіння шеретується в наслідок ударів до бил барабана, які закріплені на барабані, що обертається, або внаслідок повторного удару до деки.Основними робочими органами відцентрової машини є ротор і дека. Насіння за рахунок відцентрової сили відкидається на деку  ударяється до неї і розколюється.
Наступною операцією є сепарація рушанки для максимального відокремлення плодових і насіннихи оболонок від ядра при мінімальних втратах олії. Для цього використовується аспіраційна віяльна машина. Вона складається з розсійника та аспіраційного корпуса. Розсійник має набір сит, призначених для сортування рушанки. Лузга транспортується пневмотранспортером в циклон.
Після очищення рушанки  воно поступає на вальцевий верстат. Подрібнення ядра насіння  впливає на вихід олії і продуктивність обладнання. Воно спрямоване на подрібнення ядра насіння з максимально можливим руйнуванням структури клітин. Ядро насіння  соняшника подрібнюється за один прохід через вальцевий верстат.
Якісно подрібнюється структура клітин ядра при його вологості 5,5 – 6%.
Подрібнене на вальцях ядро називають м’яткою. Її не можна зберігати тривалий час, бо ферменти клітин (ліпази) швидко розкладають жири, гідролізуючи їх на гліцерин і вільні жири кислоти та погіршують властивості олії.
Олія в м’ятці розподілена у вигляді тонких плівок на поверхні часток подорібненого  ядра або насіння й утримується на ній силами молекулярної  взаємодії, величина яких перевищує тиск, які створюють преси для видалення олії. Для зменшення сил, що звязують  олію з поверхнею  м’ятки необхідно застосувати  волого-теплову обробку – піджарювання. Волого –теплова обробка здійснюється у спеціальних апаратах  обжарювальних печей – жаровнях. Продукт, одержаний після вологотеплової обробки, називається мезгою.
Зволожену    м’ятку     підсмажують    на    жаровнях   доводячи     вміст
вологи у ній до 2 — 1,5 %,  а температуру до 115 — 120°C. Тривалість  прожарування 40 -50 хв. Після прожарування, мезга подається у шнековий прес, основними робочими органами якого є шнековий вал і зеєрний циліндр.
Тиск на початку пресування становить 0,03 Мпа, всередній частині зеєрного простору 1,67 – 2,23 Мпа і на виході макухи 0,35 Мпа. Тривалість перебування в пресі залежить від швидкості обертання вала, розміру вихідної щілини, фізико – механічних властивостей матеріалу.
Видавлена олія стікає у проміжну ємність, звідки насосом подається  через фільтер-прес в зливний чан. Жмих з пресу транспортуються  вивантажувальним шнеком  в окреме приміщення.
Лузга відсмоктана пневмотранспортером  попадає в циклон і осаджується  в спеціальний герметичний ящик. Звідки вручну вибирається і використовується як паливо в обжарувальних печах. Потім після спалювання використовується як добриво. Рештки лузги транспортуються пневмотранспортером  на  зовні  приміщення.

Прокомментировать первым

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Подтвердите, что Вы не бот — выберите человечка с поднятой рукой: