Бізнес — план створення та відкриття спеціалізованого магазину.

Бізнес — план створення та відкриття спеціалізованого магазину по реалізації продукції .

(Данний матеріал представлений для ознайомлення, як зразок). 

1.1 Мета створення бізнесу
На сьогоднішній день, коли наша країна майже повністю перейшла до ринкової економіки, відбувається бурхливий розвиток та становлення підприємництва по реалізації продукції яка випускається на підприємстві. Власний бізнес надає підприємству певну свободу дій та вчинків у своїй діяльності, адже здійснюється він на власний розсуд і на власний ризик. Власна справа надає підприємству можливість працювати за самостійно встановленим розпорядком, а за умови успішного ведення – обіцяє  матеріальний добробут. Ось чому підприємство хоче створити спеціалізований магазин по реалізації товарів, що випускаються. Ще одна причина, яка наштовхнула на думку про створення спеціалізованого магазину – це відсутність в нашому місті аналогічних підприємств.

1.2 Пріоритетність бізнесу пов’язаного з реалізацією продукції АО «ИЗ-ОІЛ»
Бізнес – це відкриття магазину по реалізації продукції яка випускається на підприємстві АО «ИЗ-ОІЛ» під назвою «Соняшник», який буде спеціалізуватися на продажу соняшникового насіння, олії, макухи. Його унікальність полягає у наданні найширшого у нашому місті асортименту товарів які виробляються на АО «ИЗ-ОІЛ» за найрізноманітнішими цінами.
Ця справа володіє багатьма перевагами, що дозволять задовольняти вимоги і потреби навіть найвибагливішого споживача. Основними з них є:

Найбільший у місті асортимент  продукції даного напрямку.

Товари, які будуть пропонуватися магазином, будуть включати декілька найменувань продукції яка випускається на АО «ИЗ-ОІЛ».  Вся продукція буде групуватися за трьома напрямками, які включають:
—          Олія в банках;
—          Насіння смаженого соняшнику у тарі, готове до вживання;
—          Макухдля корму тварин;
 
Широкий діапазон цін.
Завдяки величезному асортименту продукції ціни будуть найрізноманітнішими: від найнижчих і поміркованих до високих, залежно від виду товару. Споживач з будь-яким рівнем доходів зможе підібрати товар за прийнятною для нього ціною.
—  Висока якість товарів.
Товари будуть постачатися від АО «ИЗ-ОІЛ» та інших підприємств.
—  Екологічно чиста продукція.
Нашою фірмою буде реалізовуватися лише екологічно чиста продукція, яка пройшла санітарно-гігієнічний та екологічний контроль, і відповідність якої діючим нормам та вимогам встановлена органами екологічного та радіаційного контролю. Ця продукція не повинна нести загрозу здоров’ю споживачів та чистоті навколишнього середовища.
 
1.3 КЛІЄНТИ
Продукти харчування які будуть реалізовуватися в спеціалізованому магазині можна вважати товарами повсякденного попиту, адже без них не може обійтися жодна людина. Тому нашими клієнтами будуть мешканці міста та навколишніх сіл, які піклуються про споживання екологічно чистої продукції. Взагалі покупців продукції нашої фірми можна умовно поділити за видами на кілька груп:
—  Мешканці міста та навколишніх сіл;
—  Оптові покупці.
1.4 КОНКУРЕНТИ
На даний момент основним конкурентом нашої фірми є підприємство ЗАТ «Масло» по продажу аналогічної продукції. Що має широку мережу розповсюдження своєї продукції на заході України. Окрім даного підприємства,  у місті існує ще декілька подібних магазинів, але вони, в основному, спеціалізуються на дрібногуртових поставках, і розташовані в зонах, які є як   незручними, так і маловідомими для клієнтів.
Але порівняно з конкурентами наша фірма має ряд переваг. Найголовніша з них – це ціна і місце розташування магазину. Це дасть змогу “перехопити” значну частину клієнтів.
 
1.5 СЕГМЕНТ РИНКУ
Сегментом ринку для товарів, що продаватимуться нашою фірмою, з географічної точки зору буде наше місто, а також близько розташовані до нього міста і села, до яких товари у перспективі будуть постачатися гуртовими партіями або посередництвом філіалів.
Далі, уже в рамках виділеного сегменту ринку, можна визначити покупців на наші товари. Ними, в основному, будуть пересічні мешканці та оптові покупці.
Провівши різного роду дослідження з метою характеристики сегменту ринку збуту, якому буде реалізовуватися наш товар, були отримані певні результати, спираючись на які, можна зробити висновок, що останнім часом в нашому місті відбувається зростання споживачів товарів які виробляються на АО «ИЗ-ОІЛ». Особливо попит на продукцію фірми зростає перед святами, коли споживачі прагнуть придбати найкращий з товарів до святкового столу, для рідних та друзів. Наша фірма в змозі запропонувати їм різноманітні подарункові набори, які супроводжуються вишуканим оформленням. Вона зможе повністю задовольнити потреби та вимоги кожного клієнта. Ми готові пропонувати нашим клієнтам товари на будь-який вибір, за широким діапазоном цін.
Наведемо деякі розрахунки, за допомогою яких приблизно визначено потенційну місткість нашого сегменту ринку на рік. Для зручності всі розрахунки будемо проводити тільки для одного виду продукції, адже її асортимент є дуже великим.
Для прикладу візьмемо олію вищого ґатунку, яка є особливо популярним продуктом серед споживачів. На продаж ста літрів соняшникової олії потрібно біля тижня. Причому, попит на цей вид продукції серед покупців великий, тому замовлення від клієнтів, що купують наш товар, будуть надходити регулярно на протязі всього терміну продажу. Враховуючи, що один рік складають 12 місяців, за рік, в середньому, буде продаватися 24 партії товару. В середньому, один клієнт купує 21 літр олії. Згрупуємо всі ці дані в таблицю.
Таблиця 1. Вихідні дані для розрахунку потенційної
місткості сегменту ринку

Показник Числове значення
Кількість, партій товару (N) 24
Термін продажу однієї партії, років (Т) 21
Кількість товару в партії, пляшок. 2000

Виходячи з даних, що наведено вище, розрахуємо потенційну місткість нашого сегменту ринку за формулою:
де Vn — потенційна місткість даного сегменту (тільки для даного виду
товару);
N  — середня норма споживання товару, партій;
S — кількість споживчих сегментів, шт.;
Т – термін продажу однієї партії, років.
Отримаємо наступний результат:
.
Але необхідно зазначити, що ці розрахунки є справедливими лише в тому випадку, коли купується товар тільки даного виду і  саме у таких кількостях. Але враховуючи те, що асортимент фірми буде більшим у багато разів і кількість продажу буде коливатися, потенційна місткість нашого сегменту ринку буде набагато більшою.
За допомогою формули, наведеної вище, ми підрахували потенційну місткість нашого сегменту ринку на 2006 рік, але вона має тенденцію до зростання. Тому нашою фірмою були проведені досліди з метою визначення кількісного коефіцієнту росту потенційної місткості нашого сегменту ринку. В результаті виявлено, що при незмінності економічної ситуації на ринку в перший рік діяльності фірми потенційна місткість збільшиться і 1,2 рази, на другий рік – в 1,4 рази, тобто:
Vn (2006) = Vn (2004) X 1,2;
Vn (2007) = Vn (2004) X  1,4.
Провівши розрахунки, отримаємо наступні результати.
Таблиця 2. Потенційна місткість сегменту ринку
 

Роки 2007 2008 2009
Потенційна міст-кість сегменту ринку 2285 2745 3200

1.6 РОЗТАШУВАННЯ ФІРМИ
Оскільки клієнтами нашої фірми будуть, в основному, дорослі люди, то ми плануємо розмістити нашу фірму у центрі міста, де поблизу знаходяться офіси фірм та організацій, центральний автовокзал, кінцеві зупинки маршрутних таксі сіл і районів. Ще один фактор, який слід врахувати при розташуванні фірми – це невелика відстань від центрального ринку (місця концентрації споживачів, які шукають якісніші товари за нижчими цінами), а також від основного місця стоянок маршрутних таксі, якими можна дістатися до будь-якої частини міста, що є зручним для споживачів. Отже, ми плануємо розмістити нашу фірму в приміщенні, яке розташоване в центрі нашої маркетингової зони. Таке розташування полегшить продаж і доставку товару, а також буде більш зручним для моїх клієнтів, що є дуже важливим.
Будівля, яка стане приміщенням магазину є комерційною будівлею тому нам  доведеться включати до складу витрат орендну плату за приміщення. Дане приміщення знаходиться поруч із центральним ринком. Приміщення має загальну площу 52 кв. м., і включає два торгових зали, розмір яких дозволить повністю розмістити необхідне обладнання та компактно розташувати товари таким чином, щоб покупцеві було зручно оглянути весь асортимент товарів і обрати потрібний.
Приміщення магазину повністю відповідає встановленим стандартам та вимогам: обладнане сучасною системою опалення, вентиляції, системами охоронної та протипожежної сигналізацій, санвузлом, кімнатою для персоналу.
1.7 Розмір підприємства
 
Відповідно до статуту нашої фірми, вона має форму малого підприємства. За встановленими нормами законодавства, це поняття включає в себе підприємство, в якому середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 чоловік, а обсяг валового доходу не перевищує суми, еквівалентної 500.000 євро за середньорічним курсом Нацбанку відносно гривні. Це визначення є цілком справедливим для нашаго підприємства. На початковому етапі діяльності, в перші роки роботи фірми, ми плануємо здійснювати невеликі обсяги поставок товару, організовувати роботу з невеликою кількістю персоналу та спеціалізуватися на роздрібній торгівлі. Тому наше підприємство буде малим.
1.8 ОБЛАДНАННЯ
Так як основна спеціалізація нашої фірми – це торгівельна діяльність, то найважливішим обладнанням будуть вітрини для розміщення товарів та холодильна камера, оскільки покупця потрібно зацікавити максимальним асортиментом товарів. Товари повинні розміщуватися так, щоб покупцеві було якнайзручніше розглядати та обирати продукцію серед великого асортименту, щоб жодна одиниця товару не залишилася поза увагою. Найкращими для цього будуть спеціалізовані скляні вітрини.
Крім того, для адекватної діяльності нашої фірми потрібне офісне обладнання, яке включає комп’ютерну техніку, стаціонарний телефон.
Щоб забезпечити відповідність діяльності податковому законодавству, необхідним є використання в торгівлі касового апарату.
В таблиці 3 наведений повний перелік необхідного обладнання та його вартість.
Таблиця 3. Перелік необхідного обладнання та його вартість

№ п/п Найменування обладнання Кількість, шт. Вартість, грн.
1. Вітрина скляна для насіння 1 1000
2. Вітрина скляна для олії в тарі 1 800
3. Основна вітрина для продажу олії на розлив (алюмінієва бочка місткістю  250 л) 2 1200
4. Касовий апарат 1 900
5. Комп’ютерне обладнання (монітор, системний блок, принтер, клавіатура) 3 3500
6. Телефон 1 200
РАЗОМ 8 7400

 
 
1.9 РЕКЛАМА
 
Основним засобом зацікавлення споживачів товарів нашої фірми на початковому етапі буде реклама. З подальшим розвитком діяльності фірми, вона сама буде створювати собі рекламу завдяки широкому асортименту товарів, помірним цінам та високій якості продукції, інформація про які буде поширюватися між споживачами. Але щоб успішно розпочати діяльність та зацікавити споживачів, потрібна широка рекламна кампанія. Адже з досвіду успішних та загальновідомих торгівельних компаній світу відомо, що ними витрачається на рекламу щорічно приблизно 25 % прибутку.
Пріоритетом нашої фірми є те, що саме її розміщення , яке є надзвичайно вигідним, вже є для неї безкоштовною рекламою.
Крім цього, потрібно розмістити рекламу магазину у місцевих засобах масової інформації.

  • Телебачення.

Реклама на телебаченні є найефективнішим засобом реклами, адже
в наш час без нього не може уявити свого життя жодна людина.
Рекламний відеоролик нашої фірми повинен бути ненав’язливим,
приємним для перегляду. Він повинен зацікавити споживача новою
ідеєю.

  • Реклама на радіо.

Сюди слід включити рекламу по місцевій радіомережі та місцевій хвилі FM. Тут слід звернути особливу увагу, адже споживач не зможе наглядно оцінити всю різноманітність товарів, тому текст реклами потрібно добирати дуже ретельно, і за мінімум часу викласти максимум інформації про фірму.

  • Реклама в місцевих газетах.

Ми плануємо розмістити свою рекламу в міські газеті , адже саме ця газета є найпоширенішою серед категорії покупців нашого магазину, тому вірогідність рекламного контакту є досить великою. Ціни на розміщення реклами в цій газеті є поміркованими порівняно з іншими друкованими виданнями.

  • Зовнішня реклама.

Планується також розміщення зовнішньої реклами магазину. Поруч із входом до магазину буде розташовано рекламний щит. А без посередньо над входом до приміщення буде встановлено рекламну світлову вивіску, так званий “світловий бокс”.
Таблиця 4. Витрати на рекламу магазину «Соняшник»
 

№ п/п Вид реклами Витрати по роках, грн.
2006 2007 2008
1. Телебачення:- виготовлення рекламного    ролику;- розміщення в ефірі. 10080 10050 10050
2. Радіореклама:- виготовлення ;- розміщення в ефірі. 3020 3010 3010
3. Розміщення реклами в місцевих газетах 50 30 15
4. Зовнішня реклама:- рекламний щит;- світлова реклама. 500800
РАЗОМ 1580 220 205

Основний акцент та найбільші витрати на рекламу слід робити в перший рік діяльності. В наступні роки реклама повинна носити характер підтримання зацікавленості споживачів.
1.10 ПЕРСОНАЛ ФІРМИ
 
Враховуючи невеликий розмір нашого підприємства, невеликі обсяги продажу на початковому етапі діяльності, ми плануємо включати до складу персоналу обмежену кількість працівників. Персонал будуть складати двоє продавців, підсобний працівник та прибиральниця.
Оскільки мені дозволяє моя освіта, весь бухгалтерський облік підприємства я буду вести самостійно. Також я буду виконувати обов’язки директора підприємства. Я планую самостійно вести облік продажів, облік виручки, рахунки, інші розрахункові документи, встановлені законодавством із ведення обліку та сплати податків.
При виникненні в діяльності фірми певних ситуацій, що потребують роз’яснень фахівця з питань законодавства, планується залучення до консультацій кваліфікованого юриста.
Нижче наведена таблиця персоналу і заробітної плати.
Таблиця 5. Персонал підприємства та заробітна плата

№ п/п Персонал Кількість,чол. Зар. плата 1 працівника за місяць, грн.
1.2.3.4. ДиректорПродавецьПідсобний працівникПрибиральниця 1221 1000500350350
РАЗОМ 6 2550

 
1.11 ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
НА ПІДПРИЄМСТВІ
Як уже було сказано, бухгалтерський облік на підприємстві ми плануємо вести самостійно.
Законом України “Про державну підтримку малого підприємництва”, для малих підприємств передбачено застосування спрощеної форми бухгалтерського обліку. Але для підприємств із незначним документообігом, до яких відноситься наше підприємство, і які здійснюють діяльність із виконання не матеріалозатратних робіт і послуг, тобто предметом діяльності яких не є виробництво готової продукції, передбачено ведення простої форми бухгалтерського обліку.
Оскільки на підприємстві незначний документообіг, який є наслідком обмеженої кількості операцій і невеликої чисельності працюючих, то записи за місяць можна розміщувати на 1 листку Журналу реєстрації господарських операцій.
Крім того, малі підприємства ведуть облік за спрощеним планом рахунків.
Регістри бухгалтерського обліку повинні складатися щомісяця. Підставою для записів є первинні документи та розрахунки:
—          амортизаційних відрахувань;
—          податкових зобов’язань;
—          зборів і платежів.
Згідно Закону “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, мале підприємство зобов’язане здавати фінансову звітність. На початковому етапі діяльності, щоквартально, при подачі звітів до органів державної податкової служби, я планую проводити консультації та перевірки з кваліфікованим бухгалтером із солідним стажем роботи. Це дозволить налагодити ефективне ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, вести його систематизовано та відповідно до законодавства України.
 
1.12 ВСТАНОВЛЕННЯ ЦІНИ НА ТОВАР
 
Дотримуючись загальної методики, при визначенні ціни слід дотримуватись наступного плану:

  1. Постановка завдання ціноутворення
  2. Визначення попиту
  3. Прогноз утримань
  4. Аналіз цін і товарів конкурентів
  5. Вибір методу ціноутворення
  6. Встановлення остаточної ціни.

Основним завданням нашої фірми ми вважаємо отримання максимального прибутку, але з тим розрахунком, щоб ціна товару була прийнятною для споживачів, і щоб вони не стали клієнтами наших конкурентів.
Становище нашої фірми на ринку не можна назвати чистою монополією, адже при погіршенні якості або зменшенні асортименту і при сильному завищенні ціни кількість конкурентів буде зростати. Тому наш сегмент ринку найбільш близький до олігополістичної конкуренції.
Тому, враховуючи поставлену мету та інші фактори, що мають вплив на встановлення ціни, ми будемо визначати ціну методом “середнього утримання + прибуток” , але слід враховувати також рівень поточних цін.
1.13 ПРИБУТОК ФІРМИ
 
Щоб дослідити прибутковість нашої фірми в перший рік діяльності, згрупуємо усі показники в таблицю.
Таблиця 6. Показники діяльності фірми

№ п/п Показники Сума, за рік, грн.
1. Вартість майна (обладнання):—          Вартість будівлі;-          Вартість обладнання 400008900
Всього вартість майна 48900,00
2. Постійні витрати:—          Амортизація (10%);-          Орендна плата;-          Зар. плата управлінського персоналу;
—          Відрахування на заробітну плату;
—          Інші витрати.
4890,00—
1580,00
Всього постійних витрат 6470,00
3. Змінні витрати:—          Вартість матеріалів, сировини;-          Вартість електроенергії;-          Заробітна плата працівників;
—          Відрахування на зар. плату;
—          Інші витрати.
-480,007080,002407,00
1580,00
Всього змінних витрат 11547,00
ВСЬОГО ВИТРАТ (постійні + змінні) 18017,00
4. Собівартість одиниці товару (витрати : кількість товару), з них:-          постійні одиниці товару;-          змінні. 1,800,601,15
5. Допустимий рівень доходу (40%) 6306,00
6. Середня ціна одиниці товару 8,00
7. Сума виручки (ціна х кількість) 80000,00
8. Чистий прибуток (сума виручки – витрати – податки) 59583,00

Із показників таблиці видно, що для організації нашої справи необхідно закупити обладнання на суму 8900 грн. На поточні потреби необхідно 18017 грн.
Таблиця 7. Вихідні дані для побудови графіка беззбитковості
 

№ п/п Показники Сума
1.2.3.4.
5.
6.
7.
Кількість проданих одиниць товару, шт.Постійні витрати, грн.Змінні витрати, грн.Валові витрати, грн.
Ціна товару, грн.
Виручка, грн.
Валовий прибуток (виручка – витрати), грн.
1000064701154718017
8
80000
61983

 
Точка беззбитковості = Постійні витрати, всього : Маржинальний дохід
(ціна – змінні витрати одиниці продукції)
 
Точка беззбитковості = 6470 : (8– 1,15) = 945.
Як бачимо з перевірки методом маржинального доходу, розрахунки точки беззбитковості є цілком правильними.
Тепер розрахуємо термін окупності вкладених коштів. Для цього скористаємося формулою:
Термін окупності = (Вартість майна + Витрати за рік) : Чистий дохід
Провівши необхідні розрахунки, отримаємо, що вкладені в розвиток справи кошти можуть окупитися за 2 роки.
1.14 Можливі дії фірми на перспективу
 
Отже, з проведених розрахунків видно, що діяльність магазину «Соняшник», основним напрямком якої є продаж засобів побутової хімії, косметики та парфумів, є цілком перспективною і прибутковою. Основні показники прибутковості вказують на високу рентабельність бізнесу та окупність капіталу.
Після перших років діяльності фірми, за умови успішності ведення бізнесу, планується збільшення кількості поставок товарів, кількості постачальників, подальше розширення асортименту продукції, введення до продажу новинок, які з’являються на ринку товарів харчування.
Із збільшенням обсягів поставок фірма зможе продавати товар гуртовими партіями за відповідними цінами посередництвом роздрібних торговців. Це дасть змогу розширити кількість клієнтів нашої фірми та збільшити місткість сегменту ринку.
Планується також поступове розширення сегменту ринку з точки зору географії. Засобом для цього стане відкриття філій магазину «Соняшник» як  у місті, так і в інших містах.