Білий дім про цілі і порядок Саміту з ядерної безпеки.

Адміністрація Обами повідомила деталі порядку денного Саміту з ядерної безпеки, який відбудеться у Вашингтоні 12 -13 квітня 2010, приділивши особливу увагу зобов’язаннями, які 47 країн-учасниць мають намір прийняти щодо забезпечення збереження ядерних матеріалів і недопущення потрапляння цих матеріалів у руки терористів. Президент Обама також проведе серію двосторонніх зустрічей з керівниками держав та урядів країн-учасниць.
Посадові особи адміністрації представили репортерам докладний опис майбутнього саміту в ході проведеної за телефоном прес-конференції, що відбулася ще до повернення президента Обами в Білий дім з Праги, де він підписав договір з Росією про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

За словами Бена Роудса, заступника помічника президента США з національної безпеки, цей саміт стане безпрецедентною подією, в якому візьмуть участь країни, прихильними до цілей забезпечення ядерної безпеки та усунення загрози ядерного тероризму.
Він відзначив, що принципово важливо розглядати цей саміт як відправну крапку в процесі усунення найнебезпечнішої загрози ядерного тероризму.
Саміт розпочнеться у понеділок, після того як президент Обама завершить серію двосторонніх зустрічей з главами держав і урядів дев’яти країн, які почнуться днем раніше.
У вашингтонському Конференц-центрі відбудеться офіційна привітальна церемонія, в ході якої президент привітає делегацію кожної з країн, що беруть участь в саміті, в тому числі російську делегацію, очолювану президентом країни Дмитром Медведєвим.
Після цього делегації візьмуть участь у робочому обіді під головуванням президента Обами. Гері Самор, спеціальний помічник президента та Координатор Білого дому з питань контролю над озброєннями і зброєю масового знищення, з нерозповсюдження ядерної зброї і боротьби з тероризмом, зазначив, що увага учасників буде зосереджена на масштабах загрози, пов’язаної з безконтрольними ядерними матеріалами, що підготує грунт для обговорення питань протягом наступного дня саміту.
«Цей саміт і що передували йому наради дійсно сприяли підтвердженню точки зору, згідно з якою президент Обама ставиться до загрози ядерного тероризму, як до вельми серйозної загрози. Є такі групи, які явно намагаються заволодіти новими матеріалами для виробництва ядерної зброї, і якщо б це їм вдалося, існував би вкрай високий ризик використання ними цієї зброї. Збереження і безпеку деяких з цих матеріалів, яких у світі досить багато, необхідно забезпечити на значно вищому рівні ».
У вівторок президент Обама виступить у ролі голови на двох пленарних сесіях, перша з яких буде присвячена обговоренню тих заходів, які можуть бути прийняті урядами у відповідь на погрози, у тому числі дій, які вони зобов’язуються вжити для забезпечення збереження ядерних матеріалів.
Після обіду, під час якого увага учасників буде зосереджена на ролі МАГАТЕ, відбудеться ще одна сесія, у ході якої будуть обговорені міжнародні дії із забезпечення ядерної безпеки. Міністри закордонних справ і посадові особи установ, що займаються питаннями, пов’язаними з ядерними матеріалами, також візьмуть участь у нарадах, організованих Держсекретарем Гілларі Клінтон та Міністром енергетики США Стівеном Чу.
Згідно з офіційними особами Білого дому, в підсумковому комюніке буде зазначено, що ядерний тероризм становить серйозну загрозу, буде схвалена ініціатива президента Обами, метою якої є забезпечення всіх представляючих загрозу ядерних матеріалів протягом чотирьох років, і в загальних рисах будуть викладені зобов’язання щодо заходів, які можуть бути прийняті як на рівні конкретних країн, так і на міжнародному рівні.
За станом на п’ятницю підтверджені двосторонні зустрічі, які президент Обама проведе з дев’ятьма головами держав та урядів.
Хоча Ізраїль бере участь у Саміті з ядерної безпеки, ця країна буде представлена не прем’єр-міністром Беньяміном Нетаньяху, а його заступником.
Прем’єр-міністр Ізраїлю змінив свої плани, дізнавшись про те, що офіційні особи країни описали, як плани деяких держав, таких як Єгипет і Туреччина, використовувати цю конференцію для нападок на Ізраїль у зв’язку з його арсеналом ядерної зброї, факт виробництва якого Ізраїль ніколи не підтверджував.
Посадові особи адміністрації Обами постаралися згладити враження від цієї новини, заявивши, що Ізраїль, тим не менше, направив на цей саміт вельми представницьку делегацію. Однак Радник президента Обами з національної безпеки генерал Джеймс Джоунс згадав дійсну причину цього рішення:
«Я думаю, ізраїльтяни не хотіли стати причиною зміни головної теми саміту, тим не менше, вони будуть представлені за столом переговорів».
За словами посадових осіб адміністрації Обами, з 47 країн, які візьмуть участь у саміті, 38 будуть представлені главами держав чи урядів, а решта дев’ять — віце- президентами, заступниками прем’єр-міністра, міністрами закордонних справ або міністрами оборони.
Голос Америки