В Україні завершили випробування ядерного палива

Успішно завершені чотирирічні експериментальні випробування американського ядерного палива на Україні.

Про це повідомляє прес-центр Південно-Української АЕС (ПУАЕС) за підсумками інспекції 6 паливних касет.

«За результатами огляду, вимірювань, випробувань учасники інспекції в підсумковому акті констатували, що ця конструкція паливних зборок добре себе зарекомендувала протягом 4 років експлуатації і може використовуватися в якості основи під час конструювання палива для АЕС України, зокрема для реакторів типу ВВЕР-1000 «, — йдеться в повідомленні.

З 12 по 14 березня 2010р. на ПУАЕС проходила інспекція шести досвідчених касет виробництва фірми Westinghouse за участю представників компанії-виробника. Американські тепловиділяючі збірки (ТВЗ-W) в активній зоні реактора блоку N3 ПУАЕС працювали з серпня 2005р. У січні 2010р. закінчився їх останній паливний цикл. Відповідно до програми дослідно-промислової експлуатації вивчення стану досвідченого ядерного палива виконувалося щорічно, після завершення кожної річної паливної кампанії.

Українсько-американський договір про впровадження проекту кваліфікації ядерного палива для АЕС підписаний в 2000р. ПУАЕС перша і єдина серед українських атомних станцій приступила до дослідної експлуатації американських паливних зборок. На всіх АЕС України використовується ядерне паливо російського виробництва. Американські ТВС-W за деякими параметрами від нього відрізняються. Для того, щоб система моніторингу активної зони реактора могла належним чином контролювати стан касет Westinghouse, в 2004р. на третьому блоці-«мільйоннику» ПУАЕС виконана її модернізація.

У 2010р. вступає в дію другий етап проекту кваліфікації ядерного палива для України, згідно з яким в активну зону реактора енергоблока N3 Южно-Української атомної станції буде завантажена нова перевантажувальна партія — сорок дві паливні збірки Westinghouse. Це паливо прибуло на станцію у вересні 2009р.

Якщо процес кваліфікації та ліцензування американського палива завершиться успішно, у 2011р. набуде чинності українсько-американський контракт на постачання паливних касет США для трьох з п’ятнадцяти українських енергоблоків. Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом 30 березня 2008р. уклала контракт з Westinghouse Electric Sweden AB на закупівлю ядерного палива в 2011-2015гг. Щороку Україна планує закуповувати паливо американської розробки для забезпечення планового перевантаження не менше трьох з наявних п’ятнадцяти енергоблоків ВВЕР-1000.