НАСА вивчає північні льодовики.

На цьому тижні учені НАСА почали черговий етап місії IceBridge — самого великомасштабного дослідження арктичних льодовиків нашої планети. За словами вчених, відстеження змін в товщині арктичного льоду допоможе дослідникам точніше прогнозувати зміни клімату та рівня моря.

У дослідженнях задіяний літак НАСА, обладнаний різними науковими приладами. Цей етап місії IceBridge стартував в містечку Тулі, Гренландія. У найближчі два з половиною місяця вчені мають зайнятися вивченням арктичних айсбергів, крижаного покриву і льодовиків з метою виявлення змін в товщині льоду.

Як розповів учений і член керівного складу дослідницької місії Джон Зоннтаг, IceBridge дасть можливість отримати величезну кількість інформації про Гренландію та Антарктиду — два регіони, які, на його думку, є ключем до глибшого розуміння кліматичних умов на планеті.

«Багато вчених вважають, що кліматичні зміни в першу чергу виявляться в Заполяр’ю. Якби льоди почали танути, — а багато хто вважає, що це вже відбувається, — то кінцевим результатом цього було б загальне потепління клімату », — сказав Зоннтаг.

Вчені сподіваються відстежити зміни в товщині і обсязі арктичного льоду за допомогою порівняння нових результатів з даними, отриманими ними в цей же час рік тому під час проведення першої місії IceBridge.

Як відомо, іноді в народі використовується фраза «зі швидкістю льодовика», коли мова йде про об’єкти, що повільно рухаються . Однак брайєн Блер з Центру управління космічними польотами ім. Годдарда, розташованого в околицях Вашингтона, вважає, що льодовики насправді дуже рухливі через те, що відбувається переміщення великого об’єму крижаної маси і виникає безліч змін у вертикальній структурі льоду.

«Ми можемо відобразити на карті всю цю територію і зафіксувати в повному обсязі просторову варіативність цих змін, що дозволить чітко уявити, яким чином відбуваються ці зміни», — розповідає Блер.

Для проведення вимірів підйому арктичного льоду над рівнем вільної поверхні будуть використовуватися лазери, розташовані на борту 50-метрового літака НАСА DC-8. Принцип роботи лазера полягає в наступному: сигнал лазера буде відображатися земною поверхнею і передаватися тому в літак, а потім отримані дані будуть перетворені на карту поверхні.

Літак DC-8 є самим великим повітряним судном у парку літаків, призначених для наукових досліджень. Очікується, що в період з березня по початок квітня літак проведе в небі над Гренландією близько 200 годин, а потім — в кінці квітня або в травні — йому на зміну прийде повітряне судно меншого розміру.

Очікується, що після цього, в жовтні-листопаді, місія IceBridge відправиться до Антарктиди, де, за даними НАСА, знаходиться 90% прісної води планети Земля.

Назва IceBridge присвоєно місії НАСА невипадково: її мета — бути проміжним етапом до того моменту, поки в 2015 р. буде виведений на орбіту новий супутник, призначений для вивчення крижаного покриву, хмар і земної поверхні.

Голос Америки