Глобальне потепління може виявитися міфом

У Копенгагені відкрилася 15-та конференція ООН зі зміни клімату. Напередодні вибухнув грандіозний скандал. В інтернет потрапила листування британських вчених, яке свідчить: глобальне потепління може виявитися міфом.

«Робити погоду» в датську столицю приїдуть гості з 192 країн, у тому числі близько сотні перших осіб планети. Спочатку пройде сама конференція учасників Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату, а на 17-18 грудня намічено головний захід — п’ята нарада за Кіотським протоколом. Передбачалося, що його учасники домовляться про нові параметри скорочення викидів парникових газів і приймуть документ, який прийде на зміну Кіотському протоколу (термін його дії закінчується в 2012 році).

Проте напередодні кліматичного саміту ні в кого не залишилося ілюзій: узгодити нове юридичне зобов’язаня угод не вдається. Програма-максимум — підписати політичну декларацію про наміри та намітити черговий раунд переговорів на 2010 рік. Крім того, промислово розвинені держави обговорять плани фінансової допомоги країнам, що розвиваються.

При цьому від світових лідерів, як і раніше чекають багатообіцяючих заяв. Передбачається, що президент США, які так і не ратифікували Кіотський протокол, оголосить про намір скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 17% до 2020 року. Що стосується ініціатив Москви, то на останньому саміті Росія-ЄС у Стокгольмі президент Дмитро Медведєв заявив: ми в змозі знизити емісію шкідливих газів на 25% — до рівня 1990 року.

Дискусії в Копенгагені можуть прийняти і зовсім несподіваний оборот. Напередодні вибухнув скандал, який вже охрестили «кліматгейтом». Надбанням громадськості стала конфіденційне листування авторитетних вчених з Центру з дослідження клімату Університету Східної Англії. Вона свідчить про багаторічну підтасовування даних на користь глобального потепління клімату, якого, можливо, зовсім і немає. Або ж підвищення середньої температури на планеті значно менше заявленого. У листах кліматологи радилися, як приховати цей факт. Відкидали «незручні» результати вимірів, застосовували хитромудрі способи перерахунку. Директор центру і безпосередній учасник листування Філ Джонс уже пішов у відставку.

За версією британських ЗМІ, змова кліматологів нібито розкрили якісь «хакери з Томська, за якими стоять російські спецслужби». При цьому непогано згадати: ще в 1997 році, коли був підписаний Кіотський протокол, багато вчених не погоджувалися з теорією антропогенного механізму глобального потепління. Тобто заперечували зв’язок між підвищенням температури на планеті і збільшенням викидів вуглекислоти при спалюванні палива. У Росії найактивніший противник парникової теорії — член-кореспондент РАН Андрій Капіца. А «глобалісти» навіть займалися анекдотичними підрахунками об’єму газів, які виділяють корови в процесі перетравлення їжі.

При цьому давно відомо: природні викиди парникових газів багато разів перевершують антропогенні. А тепер з’ясовується, що і потепління-то, можливо, не таке значне. Приміром, у середній смузі Росії стало помітно тепліше, але є і протилежні приклади: минулої зими вперше випав сніг у Аравійській пустелі. Загалом, перш ніж брати на себе будь-які зобов’язання, треба міцно задуматися.

Джерело: http://news.wosir.ua