ФБР і ФСБ знешкодили мережу кіберзлочинців

За повідомленням газети Financial Times ФСБ заарештувала петербуржця Віктора Плещука, якого американські власті звинувачують в організації хакерської атаки і пограбуванні Королівського банку Шотландії (Royal Bank of Scotland). Російський громадянин обвинувачується в тому, що, діючи на чолі злочинної групи, разом з вихідцями з інших республік колишнього СРСР (громадянином Естонії Сергієм Цуріковим і громадянином Молдови Олегом Ковеліним) він зламав платіжну систему банку і організував зняття готівки через банкомати в багатьох містах Європи та Америки . Мова йде про розкрадання, щонайменше, 9 мільйонів доларів з карт-рахунків клієнтів банку протягом 12 годин.

Ні російське ФСБ, ні американське ФБР і міністерство юстиції США поки не дають коментарів щодо розкриття міжнародного злочинного угруповання хакерів. Разом з тим преса вже пише про цю подію, як про поворотний крок у співпраці американських і російських спецслужб у боротьбі проти організованих міжнародних злочинних угруповань. За додатковими коментарями Русская служби «Голосу Америки» звернулася до експертів у Москві.

«Я б не став говорити сьогодні про прецедент, — заявив нашої редакції заступник голови комітету з безпеки Держдуми РФ Сергій Абельцев, — спеціальні служби Росії та США вже мають певний досвід взаємодії. І сьогодні цей досвід, як ми бачимо на прикладі хоча б контактів наркополіцейських, успішно розвивається. У зв’язку з цим спільну роботу ФСБ та ФБР в боротьбі проти міжнародної оргзлочинності можна тільки вітати ».

Доктор юридичних наук Сергій Абельцев звертає увагу, що відповідно до національної конституцією громадяни РФ, підозрювані або обвинувачені в кримінальних злочинах, не можуть бути піддані екстрадиції. Однак, на думку цього депутата Держдуми, російське законодавство досить суворо карає осіб, винних у створенні злочинного співтовариства з метою здійснення тяжких або особливо тяжких злочинів. Мова йде про позбавлення волі від 12 до 20 років, а окремих випадках — і про довічне ув’язнення.

«При розслідуванні даної кіберзлочини, відповідно до міжнародної практики, американські слідчі зможуть самі допитати передбачуваного злочинця, а крім того, отримати копію кримінальної справи», — відзначає професійний юрист Сергій Абельцев. Таких заходів, як вважає парламентарій, цілком достатньо, щоб отримати всю необхідну інформацію і переконатися в здатності російської сторони забезпечити чесне і повне розслідування обставин справи.

«Якщо зараз не з’ясується якихось надзвичайних обставин, наприклад, наявності у обвинуваченого ще одного громадянства, то навряд чи варто взагалі говорити про можливість екстрадиції», — продовжує розмову голова московського офісу фонду «Наследие» Євген Волк. На думку аналітика, будь-який такий прецедент виключно небезпечний тому, що в майбутньому — за невигідних для Росії обставин, як, до речі, в історії з Андрієм Луговим — дозволить посилатися на цей приклад.

За даними офіційної статистики, на найгучнішим досконалим в США кіберзлочинів останніх років мали відношення хакери з країн СНД і перш за все — з Росії. Зокрема, — до найбільшого кіберзлочинів століття, коли житель Майамі Альберт Гонсалес і, ймовірно, два його російських спільника, вкрали 130 мільйонів з американських номерів банківських карт.

Аналітик Євген Вовк пояснює подібну практику кількома причинами. По-перше, в Росії справді дуже серйозна школа програмістів. А, по-друге, ці фахівці з-за соціально-економічних проблем часто виявляються професійно незатребуваними. «До речі, я не думаю, що в Америці хакерів менше, — вважає експерт фонду «Наследие», — однак там, безумовно, менше лазівок для безконтрольного використання чужих комп’ютерних мереж». Можливо, нинішній арешт петербурзького хакера, зроблений «за наводкою» ФБР, допоможе російським правоохоронним органам ще раз звернути увагу на цю проблему, вважає Євген Волк.

Голос Америки