Антиамериканські настрої в Росії

Антиамериканські настрої в Росії сильні, і влада докладає значних зусиль для того, щоб ситуація залишилася незмінною. Однак, судячи з усього, маятник починає рухатися в іншу сторону — росіяни починають краще оцінювати США і американців.

У цьому зійшлися учасники конференції, проведеної консервативним дослідницьким фондом «Спадщина» (Heritage Foundation).
Старший науковий співробітник «Спадщини» Хелл Дейл (Helle Dale) відзначила, що незважаючи на політику «перезавантаження» в російсько-американських відносинах, антиамериканізм в Росії живий. На її думку, Кремль вважає антиамериканізм своєрідним стратегічним інструментом і використовує його в першу чергу для вирішення внутрішньополітичних завдань — в першу чергу Сполучені Штати потрібні в якості «козла відпущення» за проблеми Росії.
Світлана Бабаєва, керівник вашингтонського бюро РІА «Новости», не погодилася з тим, що антиамериканські настрої в російському суспільстві дуже сильні. Вона навела результати різних досліджень громадської думки, проведених як американськими, так і російськими компаніями, які показують, наприклад, що в США до Росії ставляться гірше, ніж в Росії до США. Крім того, за останніми даними «Левада-центру», росіяни ставляться до Сполучених Штатів краще, ніж до сусідньої Україні.
Бабаєва вважає, що існування антиамериканських настроїв в Росії має кілька фундаментальних причин. Це пояснюється розмірами і ступенем міжнародного впливу США, по-друге, реакцією росіян на дії США в регіоні; по-третє, відмінностями в духовні цінності (наприклад, ставленням американців і росіян до таких понять, як свобода і демократія) … На думку Світлани Бабаєво , в Росії антиамериканізм використовується Кремлем як інструмент ідеологічного об’єднання країни.
Виступ Деніела Кіммеджа (Daniel Kimmage), старшого наукового співробітника Інституту національної безпеки (Homeland Security Policy Institute), було присвячено історичного екскурсу — він проаналізував, в які епохи в Росії посилювалися антиамериканські і, навпаки, проамериканські настрою. На його думку, у своєму ставленні до США і до Заходу, російське суспільство традиційно сповідувало ідеологію «любові-ненависті». З одного боку, воно активно запозичив технології та ідеології (наприклад, марксизм), зазнавало повагу до досягнень Заходу, а з іншого, підкреслювало порочність і «неправильність» західного (і американського) способу життя та правління. «З приходом до влади Володимира Путіна антиамериканізм став основою консенсусу російських еліт», — підкреслив експерт.
Аріель Коен (Ariel Cohen), старший науковий співробітник фонду «Спадщина», погодився з цими оцінками, додавши, що нині спостерігається продовження старого російського спору між слов’янофілами і західниками. Одночасно антиамериканізм активно використовується для досягнення зовнішньо-і внутрішньополітичних цілей. Він підкреслив, що Кремль використовує для пропаганди антиамериканізму не тільки контрольовані державою ЗМІ, а й інші інструменти — наприклад, молодіжні рухи, такі як «Наші» і «Молода гвардія»; кінофільми і твори масової культури відповідного змісту … Крім того, Росія активно експортує антиамериканські настрої, зокрема, за допомогою міжнародного англомовного телеканалу Russia Today, який мовить у декількох десятках країн — таким чином, на думку Коена, Москва намагається формувати і на міжнародному рівні на основі антиамериканізму.
Коен упевнений, що антиамериканізм в Росії зникне тільки тоді, коли в країні буде проведена справжня модернізація, заснована на демократизації. «Це виклик не тільки і не стільки для США, як для росіян, які хочуть бачити свою країну розвиненою і вільною», — підкреслив політолог.
Коментуючи виступ Коена, президент Американського університету в Москві Едуард Лозанський помітив «Голосу Америки», що росіян не слід сприймати як пасивних жертв державної пропаганди: «Жителі Росії мають доступ до величезних масивів інформації, зокрема, вони можуть читати самі гострі статті міжнародних ЗМІ в перекладі на російську ». «Ехо Москви» набагато критично ставиться до російської влади, ніж «Голос Америки», — зазначив Лозанський.
Людмила Фостер, член Конгресу російських американців, звернула увагу кореспондента «Голосу Америки» на те, що жоден із виступаючих на конференції не задався питанням: «Що з’явилося раніше — курка чи яйце?». На думку Фостер, спершу в політиці та ЗМІ США виникли антикомуністичні і, пізніше, антиросійські настрої. Російський же антиамериканізм, вважає вона, став логічною реакцією на ці явища.
Відповідаючи на запитання «Голосу Америки», Деніел Кіммедж зазначив, що «маятник антиамериканізму в Росії поступово починає рухатися в інший бік. Люди починають розуміти, що розкручування теми антиамериканізму — це маневр влади, яка намагається таким чином виправдати власні невдачі ».
Аналогічну позицію займає Світлана Бабаєва, яка говорить, що «антиамериканізм в Росії йде на спад». Це пояснюється зміною адміністрації у Вашингтоні і, як наслідок, зміною позиції російської влади. «Треба пам’ятати, що те, що говориться офіційно і те, що люди говорять в рамках опитувань, не завжди тотожне, — говорить Бабаєва. — Не завжди антиамериканські заяви офіційних осіб проникають в душі російських громадян. Опитування показують, що більше половини росіян, незважаючи на всю антиамериканську риторику влади, продовжують відноситься до США добре ».
Опитування служби Gallup, проведене в США на початку лютого 2010 року, показав, що 47% американців ставляться до Росії позитивно, 45% — негативно. У 2003 році ця пропорція виглядала інакше: 63% — 23%.
Джерело: Голос Америки