Миропорядок у 2050: прогнози, побоювання, надії (Світовий розвиток).

world480

У Фонді Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні, відбулося засідання експертної групи на тему: «G-20 в 2050: наслідки динаміки довгострокового розвитку». У дискусії про перспективи зростання економік постіндустріальних країн, що розвиваються брали участь експерти зі світовим ім’ям. Серед запрошених економістів були і два колишніх директора Світового банку: Моізес Наїм і Урі Дадуш. Робота останнього з них — «Миропорядок в 2050 році» і послужила приводом для того, щоб ряд провідних експертів у галузі міжнародної політичної економіки зібралися у Фонді Карнегі.

Урі Дадуш, директор програми в галузі міжнародної економіки при Вашингтонському Фонді Карнегі, відкрив засідання короткою історичною довідкою про розвиток економічних відносин на планеті. «Кілька століть тому різниця між доходами людей в бідних і багатих країнах становила 1:3; сьогодні цей коефіцієнт досяг 1:100, — почав свій виступ Дадуш. — Всього 25 років тому лічені люди могли назвати себе по-справжньому багатими. Сьогодні, завдяки швидко розповсюджуванню технологій, їх число по всьому світу невпинно зростає. Протягом наступних 25 років відбудуться нові кардинальні зміни, про які ми сьогодні навіть і не підозрюємо. Все це говорить про те, що наш світ зазнає постійну економічну трансформацію і це підтверджують результати мого останнього дослідження ».

Згідно Дадушу, економічна розстановка сил між розвиненими і країнами, що розвиваються до 2050 року буде істотно відрізнятися від сьогоднішньої. До середини нинішнього століття 4 з 6 економічних супердержав будуть сучасні країни, що розвиваються.

Постіндустріальні країни все ж таки поки залишаться найбагатшими в плані доходу на душу населення, але втратять лідерство в абсолютних показниках. З-за великої різниці в оплаті праці, як прогнозує експерт, передові країни вдадуться до жорстких протекціоністських заходів, що не зможе позитивно позначитися на їх відносинах з країнами, що розвиваються.

Головними конкурентами західних країн та Японії стануть Індія і Китай. Відповідно до розрахунків Дадуша, розмір китайської економіки перевищить американську вже до 2038. Якщо ж при обчисленнях враховувати індекс купівельної спроможності, це має статися набагато раніше — в 2023 році.

На 2010-й рік сумарний показник ВВП всіх економік, що розвиваються планети складає всього лише третину від ВВП постіндустріального світу. Згідно з оцінками французького економіста, ці індекси можна буде зіставити в 2050 році.

З демографічної точки зору, доповідь Урі Дадуша приводить достатньо сумні статистичні дані для розвинених країн. З роботи випливає, що в 2010 році населення працездатного віку (15 — 59 років) у країнах, що розвиваються перевищує цей показник у західних країнах більш ніж у чотири рази. Якщо в найближчі роки не відбудеться ніяких глобальних демографічних вибухів або спадів, число людей працездатного віку в країнах, що розвиваються майже в 5 разів збільшиться, ніж у країнах з розвиненими економічними системами.

Коментуючи висновки Дадуша про те, що Європа втратить колишній вплив до 2050 року, Моізес Наїм, головний редактор одного з найбільш впливових і популярних журналів у сфері міжнародних відносин у світі Foreign Policy, дуже критично поставився до заяв свого колеги.

«Я вважаю ослаблення Європи дуже небезпечним геополітичним явищем у світі. Європа завжди ставила і все ще задає тон відразу по декількох напрямах: культурні цінності, рівень життя, стиль життя, наука, освіта і т.д. ». У відповідь на ремарку Дадуша про те, що це нормальне явище, коли одна економічна сила заступає іншу, і він зовсім не розуміє, чому його колега так особисто засмучений в’яненням Європи, Наїм зауважив: «Якщо мого друга незаконно тримають у в’язниці, б’ють і катують , то я хотів би, щоб третьою стороною, яка могла б оцінити ситуацію по справедливості і вплинути на звільнення товариша, була Європа, а не, скажімо, Китай ».

Джим Коллінз, у минулому посол США в Росії, зайняв позицію французького експерта, сказавши, що на даний момент Європейський Союз не є ідеальною економічною моделлю, і вже тим більше ідеальної політичною системою. Колишній дипломат, а нині директор програми Росії та Євразії при Фонді Карнегі, був досить песимістичний з приводу майбутнього не тільки Західної Європи, а й Росії. «Усім вже давно зрозуміло, що Росія — це розвинута країна з колосальним інтелектуальним потенціалом. Але, на жаль, її розвиток відбувався головним чином за часів системи, яка припинила своє існування. І зараз багатьом росіянам дуже важко підлаштується під нові реалії життя; їм це буде зробити важче, ніж західноєвропейцям », — вважає Коллінз.

Тим Адамс, американський економіст і директор великої консалтингової фірми The Lindsey Group, був дуже стурбований заявами Дадуша про те, що в силу зменшення економічного і політичного впливу ЄС, НАТО також втратить свою колишню потужність до 2050 року. «На даний момент НАТО є головним гарантом стабільності і захисту вільної міжнародної торгівлі. Якщо відносини між США і ЄС поступово зійдуть нанівець до 2050 року, то хто ж тоді буде захищати економічний світопорядок? »- Запитав учасників дискусії Тім Адамс.

Відповідаючи на зустрічне запитання кореспондента «Голосу Америки» про можливість утворення при такому сценарії нових військових блоків, в тому числі і при співпраці з Росією, Адамс сказав: «Існує безліч проблем, з яких Росія, США і ЄС можуть плідно співпрацювати сьогодні і в майбутньому . Я думаю, що справжньою перевіркою на довіру між цими сторонами стане майбутнє засідання Ради безпеки ООН з питання санкцій щодо Ірану. Якщо ми витримаємо цю перевірку, то тоді ми зможемо з упевненістю говорити про перспективи майбутньої співпраці », — заявив глава The Lindsey Group.

Голоса Америки