Значення та види виробничого освітлення

Світло займає одне з перших місць серед факторів зовнішнього середовища, що впливають на організм людини в процесі праці. Відомо, що майже 90 % всієї інформації про довкілля людина одержує через органи зору. Втомлюваність очей під час здійснення будь-якої трудової діяльності, в основному, залежить від напруженості процесів, що супроводжують здорове сприйняття. До таких процесів відносяться адаптація, акомодація та конвергенція.
Адаптація – пристосування ока до зміни умов освітлення (рівня освітленості).
Акомодація – пристосування ока до зрозумілого бачення предметів, що знаходяться від нього на неоднаковій відстані за рахунок зміни кривизни кришталика.
Конвергенція – здатність ока при розгляданні близьких предметів займати положення, при якому зорові осі очей перетинаються на предметі.
Світло впливає не лише на функцію органів зору, а й на діяльність організму в цілому. При поганому освітленні спостерігається швидка втомлюваність людини, падає продуктивність праці, зростає потенційна небезпека помилкових дій і нещасних випадків. Згідно зі статистичними даними, до 5 % травм можна пояснити недостатнім або нераціональним освітленням, а в 20 % воно сприяло виникненню травм. Врешті, погане освітлення може призвести до професійних захворювань, наприклад, таких як робоча міопія (короткозорість), спазм акомодації.
Не лише кількість та якість освітлення, а й кольорове оточення слід враховувати для створення оптимальних умов зорової роботи. Так, коли рівень освітленості підвищується на 30 % (при тій же потужності джерел світла), різкість тіней зменшується, покращується рівномірність освітлення при світлому пофарбуванні інтер’єру завдяки збільшенню кількості відбитого світла.
При надмірній яскравості джерел світла та оточуючих предметів може бути засліплення працівника. При нерівномірному освітленні та неоднаковій яскравості оточуючих предметів відбувається багаторазова переадаптація очей під час виконання роботи і, як наслідок цього – швидке стомлення органів зору. Тому, поверхні, що добре освітлюються і знаходяться в полі зору, краще фарбувати в кольори середньої світлості, коефіцієнт відбивання яких знаходиться в межах від 0,3 до 0,6, і, бажано, щоб вони мали матову або напівматову поверхню.