Вплив водних ресурсів на життєдіяльність людини

Води, що знаходяться на поверхні планети (материкову й океанічні), утворюють геологічну оболонку, що називають гідросферою. Гідросфера знаходиться в тісному зв’язку з іншими сферами Землі: літосферою, атмосферою і біосферою. Водні простори – акваторії – займають значно велику частину поверхні земної кулі в порівнянні із сушею. За сучасними даними, акваторія Світового океану складає 70,8%, однак 95% її зосереджено в морях і океанах, 4% – у льодах Арктики й Антарктики, 1% складає прісна вода рік і озер. Крім того, великі запаси води маються в товщі землі – це так звані підземні води.
Вода постійно знаходиться в русі, переміщуючись з плинами рік і морів, а також випаровуючись з поверхні водойм і випадаючи потім у виді атмосферних опадів. Вона акумулює тепло, впливає на розподіл сонячної енергії на землі й утворення різних за кліматичними особливостями районів. Вода водойм здатна самоочищуватися і знезаражуватися. Це складний фізико-хімічний процес.
Вода життєво необхідна. Вона потрібна скрізь – у побуті, сільському господарстві і промисловості. Вода необхідна організмові в більшому  ступені, ніж все інше, за винятком кисню. Людина може прожити без їжі 3-4 тижня, а без води – лише кілька днів.
Живій клітині вода потрібно як для збереження своєї структури, так і для нормального функціонування; вона складає приблизно 2/3 маси тіла. Вода допомагає регулювати температуру тіла, служить як змазка, що полегшує рух суглобів. Вона відіграє важливу роль у побудові і відновленні тканин тіла.
При різкому скороченні споживання води людина занедужує або його організм починає гірше функціонувати. Але вода потрібна, звичайно, не тільки для пиття: вона допомагає також утримувати людині в гарному гігієнічному стані своє тіло, житло і середовище проживання.
Без води неможлива особиста гігієна, тобто комплекс практичних дій і навичок, що забезпечують захист організму від хвороб і підтримує здоров’я людини на високому рівні. Вмивання, тепла ванна і плавання приносять відчуття бадьорості і спокою.
Ряд шкірних і очних захворювань може бути попереджений завдяки систематичному механічному видаленню з поверхні тіла й одягу за допомогою мила і води хвороботворних мікробів.
Вода, що ми споживаємо, повинна бути чистою. Хвороби, що передаються через забруднену воду, викликають погіршення стану здоров’я, інвалідність і загибель величезного числа людей, особливо дітей, переважно в менш розвитих країнах, звичайним для яких є низький рівень особистої і загальної гігієни. Такі хвороби, як черевний тиф, дизентерія, холера, анкілостомоз, передаються насамперед людині в результаті забруднення джерел водопостачання екскрементами, що виділяються з організму хворих.
Успіх у боротьбі із зазначеними хворобами або досягнення повної їхньої ліквідації залежить від того, як організована система видалення всіх продуктів обміну, що виділяються з організму людини, як поставлена справа забезпечення чистою водою всього населення.
Через воду можуть передаватися інфекційна жовтяниця, туляремія, водна лихоманка, бруцельоз, поліомієліт. Вода часом стає джерелом зараження людини тваринними паразитами — глистами. З забрудненої фекаліями водою в організм людини можуть потрапити яйця деяких паразитичних хробаків. У кишечнику вони перетворюються в паразитів (такі аскариди, гостриці). Нарешті, через воду іноді відбувається зараження лямбліями, що уражають тонкий кишечник і печінка.
Якість води визначається також по наявності в ній хімічних домішок, що раніш за все виявляють наші органи чуття: нюх, зір. Так, мікрочастинки міді додають воді деяку мутність, заліза – червоність.
Присутність у воді заліза не загрожує нашому здоров’ю. Однак підвищений зміст солей заліза у воді додає їй неприємний болотистий смак. Якщо в такій воді випрати білизну, на ній залишаться іржаві плями. Подібні ж плями з’являються на посуді, раковинах і ваннах.
Іноді в питній воді зустрічається багато солей соляний і сарною кислот (хлориди і сульфати). Вони додають воді солоний і гірко-солонуватий присмак. Вживання такої води приводить до порушення діяльності шлунково-кишкового тракту. Вода, у 1 л якій хлоридів більше 350 мг, а сульфатів більше 500 мг, вважається несприятливої для здоров’я.
А із вмістом солей кальцію і магнію тісно зв’язана інша властивість води – її твердість. Сильно насичена солями вода заподіює масу незручностей: у ній сутужніше розварюються овочі і м’ясо, при пранні збільшується витрата мила, шумовиння псує чайники і казани, засмічує водопровідні труби. Дослідження вчених довели, що існує визначений зв’язок між уживанням твердої води і поширеністю деяких хвороб.
До такого висновку прийшли західногерманські медики, що вивчали склад води, і поширеність хвороб, що найбільш часто зустрічаються у різних містах Німеччини. Виявилося, що, чим більше у воді тих або інших солей, тим менше серед жителів, що вживають цю воду, випадків інфаркту і приступам гіпертонії. І навпаки, чим м’якше питна вода, тим вище відсоток сердечників серед населення.
Такої ж думки дотримують і англійські вчені. За даними досліджень доктора Томаса Грау Форда з Лондона, у Глазго, де дуже м’яка вода, найвища на Британських островах смертність від серцево-судинних хвороб. У Лондоні ж картина зовсім інша: випадків інфаркту зі смертельним результатом тут на 37% менше, ніж у Глазго.
Вода також відповідає за зуби людини. Від того скільки фтору утримується у воді залежить частота захворюваності карієсом. Вважається, що фторування води ефективно для профілактики карієсу, особливо в дітей.
Але крім корисних домішок у воді знаходяться й інші, небезпечні для організму людини. За даними вітчизняних дослідників, вживання шахтної води, що містить 0,2-1 мг/л миш’яку, викликає розлад центральної, і особливо периферичної, нервової системи з наступним розвитком поліневритів.  Нешкідливою  визнана  концентрація миш’яку 0,05 мг/л.
Про небезпеку для здоров’я вмісту у воді свинцю гігієністи вперше заговорили в зв’язку з масовими інтоксикаціями, що виникли при використанні на водопроводах свинцевих труб. Однак підвищені концентрації свинцю можуть зустрічатися в підземних водах. Вода вважається нешкідливої в тому випадку, якщо зміст у ній свинцю не більш 0,03 мг/л.
Берилій досить широко розповсюджений у природі. Він утримується в деяких природних водах. Берилій є отрутою загальнотоксичної дії, що здатний накопичуватися в організмі людини й у такому випадку призводити до поразки дихальної, нервової і серцево-судинної систем. Вміст берилію в питній воді допускається не більш 0,002 мг/л.