Робота психолога з дітьми схильними до алкоголізму.

Заняття 1. Обговорюються питання залежності дітей від алкоголю, його ознаки, способи запобігання. Мета заняття — навчити дітей бачити застережні наслідки алкогольної залежності.

Методика проведення заняття


Заняття розпочинається повтором правил роботи в психокорекційній групі. Після традиційного обговорення подій минулого дня діти ставлять запитання: «Чи знає хтось про шкідливість алкоголю на організм людини», і обговорюють це в групі.

Далі пропонується мікролекція на тему «Розуміння шкідливості алкоголю» (10 хв.). У мікролекції висвітлюються такі питання: а) поняття алкоголь; б) причини алкогольної залежності; в) наслідки дитячого алкоголізму. Дітям зачитуються можливі застережні зміни: 1) в поведінці; 2) у взаєминах, 3) в емоціях і почуттях; 4) в мисленні. Наданий матеріал докладно обговорюється з дітьми в групі.

Психолог допомагає дітям узагальнити все сказане ним і визначити власні висновки щодо проблеми.

Наприкінці заняття діти по черзі відповідають на такі запитання: «Що нового я дізнався про алкоголь? На що особливо звернув увагу? Які почуття у мене виникли з приводу того, про що довідався?»

Заняття 2. Обговорюються «загрозливі» наслідки залежності від алкоголю.

Мета заняття навчити дітей утримуватися від вживання алкоголю, уникаючи ситуацій, місць, речей, людей, які можуть спровокувати зловживання.

Методика проведення заняття

Діти повторюють правила роботи в психокорекційній групі.

Психолог проводить огляд подій минулого дня, задаючи дітям запитання: «Чи вживаєте ви алкогольні, чи слабоалкогольні напої?, Чи отримуєте ви від цього задоволення?, Що провокує вас до цього?»

Після обговорення відповідей дітей психолог проводить мікролекцію на тему: «Загрозливі місця, люди, речі, ситуації (10 хв.). Висвітлюються такі питання: а) не реально очікувати, що світ зміниться тільки для того, щоб підлітки перестали зловживати алкоголем; б) відмова від старих звичок спрацює тоді, коли вони будуть замінені новими.

Заняття 3. Присвячено визначенню ситуацій підвищеного ризику, що можуть спровокувати дітей вживати спиртні напої.

Мета заняттянавчити дітей бачити «застережні» сигнали алкогольної залежності та виконувати конкретні дії, спрямовані на профілактику.

Методика проведення заняття.

Заняття традиційно починається з огляду подій минулого дня. Дітям ставляться запитання. «Як Ви себе почуваєте?

Далі продовжується робота, яка була започаткована на попередньому занятті. Діти по черзі розповідають членам групи про власні враження пов’язані із вживанням спиртного.

Узагальнюючи проведену роботу, психолог пропонує вибрати 2 ситуації підвищеного ризику, які зараз викликають у них тривогу; проаналізувати всі факти, які стосуються цих ситуацій; знайти 3 стратегії поведінки, за допомогою яких можна виправити ситуацію та запобігти зловживанню алкоголем.

Заняття 4. Продовжується робота над запобіганням вживання алкоголю підлітками.

Мета заняття — підготувати дітей до конструктивного виходу із ситуацій підвищеного ризику.

Методика проведення заняття.

Діти повторюють правила роботи в психокорекційній групі.

Психолог проводить огляд подій минулого дня, ставлячи запитання: «Який маєте настрій?»

Далі проводиться мікролекція на тему: «Загрозливі психічні стани, після вживання спиртного (гнів, втома, самотність, злість), які виникають під впливом алкоголю (10 хв.).

У наступному завданні пропонується повернутися до своїх негативних станів, наприклад, до гніву; пригадати, коли в своєму житті та яким чи­ном їм вдавалося конструктивно подолати гнів. Можна поставити запитання: «Чи вдавалося вам конструктивно подолати свій гнів? Як ви це робили? Який ще спосіб для подолання гніву ви можете запропонувати сьогодні?»

Заняття 5. Конструктивний вираз емоцій.

Мета — дати дітям уявлення про те, як вживання хімічних речовин впливає на емоційну сферу; навчити дітей способам контролю власних почуттів та емоцій.

Після огляду подій минулого дня діти слухають мікролекцію. Розглянемо її основні положення.

1. Почуття допомагають нам краще розуміти навколишній світ. Вони можуть як заспокоювати, так і попереджувати про небезпеку. Тому всі почуття є важливими.

2. Алкоголь допомагає уникати сильних негативних почуттів. Але вони не усувають реальних ситуацій, у тому числі небезпечних. Постійне використання алкоголю призводить до вимушеного регулювання емоцій тільки з її допомогою. Поступово реальна регуляція емоцій замінюється на вимушене регулювання емоцій за допомогою хімічної речовини.

3. Вимушене регулювання емоцій та почуттів протягом тривалого часу спричиняє страх перед виникненням реальних почуттів. Щоб уникнути такого страху, треба навчитися розрізняти почуття, що виникають, усвідомити їх цінність та вплив на особистість і знайти відповідні для кожного випадку заходи.

4. Найкращим методом, що допомагає навчитися розрізняти власні емоційні стани та знайти способи їх регулювання, є ведення «Щоденника самоспостережень».

6.Тренінгове заняття Релаксація.

Здатність до розслаблення — це одна з найкорисніших навичок, які допомагають подолати стрес. Існує багато способів для розслаблення. Це такі релаксаційні види діяльності, як прогулянка, приймання ванни, прослуховування музики.

Але існують і спеціальні техніки, які допомагають розслабити м’язи, що веде і до психологічного розслаблення.

Приклад релаксаційної техніки.

Психотерапевт вмикає релаксаційну музику і говорить наступне: «Оберіть зручне положення. Краще заплющити очі. Якщо відчуваєте дискомфорт, сидячи із заплющеними очима, можете тримати очі відкритими. Глибоко вдихніть і повільно видихніть повітря. Знову вдихніть і видихніть. Дихайте рівно і глибоко. Постарайтесь максимально розслабити м’язи свого тіла. Для цього мисленно пройдіться по тілу зверху донизу.

Розслабте м’язи обличчя… Відчуйте, як тяжіють ваші повіки… М’язи потилиці, шиї… М’язи спини, грудей, живота… М’язи рук і ніг… Відчуйте, як ваші руки і ноги стають тяжкими і сповнюються теплом… Ваше тіло продовжує поринати у стан спокою, відпочинку…

Уявіть, що ви пливете у човні. Течія достатньо сильна, щоб нести човен, не змушуючи вас працювати веслами… Якщо вам хочеться звернути або поплисти швидше, ви маєте нагоду скористуватись веслами.

Погода сонячна, безвітряна…

На протязі деякого часу ви пливете, насолоджуючись рухом човна по воді. Десь далеко ви чуєте квакання жаб… Час від часу риба плюхається об воду… Приємно пестять слух звуки, які здійснює човен, що пливе…

В якийсь момент ви можете помітити, що потрапили у спокійну, тиху частину ріки, де течія ледве відчувається… Вода в цьому місці спокійна, прозора, чиста. Крізь неї видно підводний рослинний світ, рибу, що пропливає…

Ви помічаєте, що тут вам ніхто і ніщо не зможе завадити. Ви наодинці з природою. Ви відчуваєте гармонію цього маленького світу… Послухайте цю безмежну тишу…

Ви можете лягти у човен і в повній мірі насолодитись тишою і спокоєм…

Світить сонце, тиха водна гладь… Вам тепло і затишно. Деякий час перебувайте у цьому комфортному, спокійному стані.

А зараз, не поспішаючи, повертайтесь у ситуацію «тут і тепер».

Глибоко вдихніть. Розплющить очі. Можете піднятись».