Проблема алкоголізму у дітей.

spirtПеред учителем сучасної загальноосвітньої школи виникло чимало проблем. Та чи не найболючіша серед них – зростання числа правопорушень та злочинності серед неповнолітніх. Грубість, недисциплінованість, прогули, хуліганство, крадіжки та інші негативні явища стали серйозною соціальною загрозою і потребують наполегливої боротьби з ними.
Дедалі більшу тривогу викликає вживання підлітками алкогольних напоїв. Адже підліток, який п’є, не буває практично здоровим, він схильний до частих простудних захворювань, шлунково-кишкових та інших розладів від підвищеної нервової збудливості. Фізичний стан таких підлітків, як правило, обтяжується тривалою емоційною напругою ( у формі страху, туги, ненависті, образи, невпевненості, злості, відчаю ), що виникає у відповідь на життєві труднощі та конфлікти – як міжособистісні (між людьми ), так і внутрішні. Саме внутрішні конфлікти складають головну причину виникнення неврозів та психосоматичних захворювань. У школярів нерідко вживання алкогольних напоїв є своєрідною реакцією на емоційні переживання в стресовій ситуації. Тому досить значущою і розповсюдженою є проблема алкоголізму, яка з кожним днем стає все більш актуальною.
Дійсно, як часто ми спостерігаємо таку картину, коли шкільна молодь, проводячи свій вільний час у парку або в іншому місці відпочинку, сидять за пляшкою пива чи горілки. У їхній сп’янілий стан – це цілком нормальне поводження. Подібні ситуації повторюються з кожним днем все частіше і тому можна стверджувати, що <зелений змій > став вагомою складовою способу життя сучасних школярів. Вживання алкогольних напоїв заважає дітям жити повноцінно і радісно, затуманює їхній розум, робить їх дратівливими та злими, жорстокими, та безсердечними.
Які ж зміни відбуваються в організмі під впливом алкоголю, що забезпечує цей суб’єктивний ефект? Перш за все, алкоголь діє на процеси збудження і гальмування в нервових клітинах: він може міняти співвідношення між активністю мозкових центрів задоволення ( насолоди ) і незадоволення. Стимуляція центрів задоволення викликає у людини приємні емоції, а стимуляція центрів незадоволення – прояву остраху, неспокою, тривоги.
Алкоголь ( етиловий спирт ) значно впливає на активність мозкових структур. Передача нервового збудження від однієї нервової клітини до іншої здійснюється за допомогою біогенних амінів. Ці біологічно активні речовини виконують функції нейромедіаторів, тобто посередників, тобто посередників, через які передається нервове збудження доти, доки його імпульси не досягнуть кори головного мозку.
У молодому організмі алкоголь швидко розноситься кров’ю і концентрується в мозку. Навіть невеликі дози спиртного викликають у дітей сильну реакцію, важкі симптоми отруєння. При систематичному надходженні алкоголю в дитячий організм страждає не лише нервова система, а й органи травлення, зір, серце. Печінка не справляється з алкогольним навантаженням, і відбувається її переродження. Страждають і органи внутрішньої секреції, передусім щитовидна залоза, гіпофіз, наднирники. В результаті на фоні алкогольної інтоксикації у підлітків, які п’ють, може розвинутись цукровий діабет, порушення статевих функцій.
Вивченням проблеми алкоголізму займалися такі видатні вчені як: Н.Ю.Максимова, Є.П.Ільїн, В.А.Тоболін, Г.А.Шишка, І.П.Лисенко, Ф.Г.Кутова, Б.Б.Карвасарський, В.Ю.Зав’ялов, Ц.П.Короленко та інші.