Грунт і людина

Грунт – основний компонент будь-яких наземних екосистем, у ньому протікають різноманітні фізичні, хімічні і біологічні процеси, його населяє безліч живих організмів. На зміст у ній мінеральних і органічних речовин, а також мікроорганізмів впливають кліматичні умови того або іншого району, наявність промислових і сільськогосподарських об’єктів, час року і кількість опадів, що випадають.
Фізико-хімічний склад і санітарний стан ґрунту можуть уплинути на умови проживання і здоров’я населення.
Забруднення ґрунту, так само як і атмосферного повітря, зв’язано з виробничою діяльністю людини.
Джерелами забруднення ґрунту служать сільськогосподарські і промислові підприємства, а також житлові будинки. При цьому від промислових і сільськогосподарських об’єктів у ґрунт надходять хімічні (у тому числі і досить шкідливі для здоров’я: свинець, ртуть, миш’як і їхні з’єднання), а також органічні сполуки.
Хімічні речовини, що попадають у ґрунт від промислових і сільськогосподарських об’єктів, на відміну від органічних, не піддаються  розкладанню. Вони накопичуються в ньому і можуть впливати на процес самоочищення. З ґрунту шкідливі речовини (неорганічного й органічного походження) і хвороботворні бактерії можуть надходити з дощовими водами в поверхневі водойми і водоносні горизонти, забруднюючи воду, використовувану для пиття.
Деякі з хімічних сполук, у тому числі і канцерогенні вуглеводні, можуть поглинатися з ґрунту рослинами, а потім  через молоко і м’ясо попадати в організм людини, викликаючи зміни в стані здоров’я.
З побутовими відходами і нечистотами в ґрунт попадають хвороботворні бактерії, що тривалий час зберігають свою життєздатність. Так, збудник дизентерії зберігає активність більш місяця, черевного тифу – до 1 року, а вірус поліомієліту в стічній воді і ґрунті не гине 2-3 місяця.
У ґрунті тривалий час зберігають життєздатність також яйця гельмінтів (бичачого ціп’яка – 8 місяців, власоглава – до 1 року, аскарид – до 10-13 років). Через ґрунт передаються такі захворювання, як сибірська виразка, сап, бруцельоз, правець і навіть газова гангрена.
Зараження людей кишковими інфекціями (дизентерія, черевний тиф) і яйцями гельмінтів можуть відбуватися як при прямому контакті з покидьками і відходами, так і при вживанні немитих овочів.